Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» SİNEMA OSCARLARI VE SİYASET
2 Mart 2017 Perşembe
Oscar ödülleri, sinema dünyasının en prestijli ödülleridir. Ödüllerin açıklanacağı gün geldiğinde tüm dünyada nefesler tutulur, yüzlerce TV kanalı canlı yayınlar ve milyonlarca kişi o anı bekler. En iyi film, en iyi aktör ve aktrisler, en iyiyönetmen, en iyi senaryo ve daha birçok dalda Oscarlar sahiplerini bulur. Ben pek meraklısı değilimdir, saatlerce TV başında beklemek yerine, ertesi gün gazetelerden takip etmeyi yeğlerim.
Bu yıl da beklendiği gibi ödüller görkemli bir galayla sahiplerini buldu. Bugünkü gazeteler de bu törene geniş yer vermiş. Magazin basını, törenin sunuculuğunu yapan Warren Beatty ve Faye Dunaway'in kendilerine verilen yanlış kart nedeniyle birincilik ödülünü alan Moonlight filmi yerine O La La Land filminin anons etmelerini büyük bir skandal olarak veriyor. Ancak bana göre asıl önemli haberler bu skandalın gürültüsü arasında kaynayıp gitmiş. Elbette ciddi gazeteler ve internet siteleri bu önemli haberleri de atlamamışlar, ama ne yazık ki sansasyonel haberler her zaman olduğu gibi ciddi haberleri gölgede bırakıyor.
Nedir bu önemli saydığım haberler? Birincisi Oscar tarihinde ilk kez bir Müslüman, Maherşala Ali en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı. İslamafobinin hızla yayıldığı, A.B.D Başkanı Trump'un İslam Dünyasına karşı aldığı o akıl almaz kararların tartışıldığı bir ortamda hem de Los Angeles gibi İslam karşıtlarının ve Ermeni Diasporasının en güçlü olduğu bir yerde bu ödülü bir Müslüman'ın alması fevkalade anlamlıdır. Hep söylüyoruz, spor, sanat, müzik gibi etkinlikler siyaset üstü kalmalıdır diye. Oscar ödüllerini dağıtanlar da öyle düşünmüşler zaten. Umarım Arda, Burak, Rıdvan gibi sporcular, Murat Boz gibi sanatçılar da bu sözümden kendilerine düşen payı alırlar. Trump'a rağmen Oscarcılar bir Müslüman'a bu ödülü veriyorlarsa gerisini siz düşünün.
İkinci ve asıl önemli haber ise, kısa metrajlı film dalında en iyi yönetmen ödülünü ikinci kez alan İranlı Aşkar Ferhadi'nin, Trump'ın kararnamesine takılarak hak ettiği ödülü almaya gelememesidir. Asıl skandal budur. Diyeceksiniz ki Trump'ın kararnamesi yüksek mahkeme tarafından iptal edilmişti. Evet doğrudur, A.B.D hukuk devletidir ve yüksek yargının verdiği karar Başkanı da bağlar. Ancak "ben yüksek mahkemeyi de, kararını da tanımıyorum" diyen biri varsa pratikte bu iptal kararı çok da işe yaramaz. Neden mi? Birincisi Devletler kendi ülkelerine girecek yabancılar için geçici ikamet izni yani vize isteme hakkına sahiptirler. Vizesi olmayan yabancıları da ülkelerine sokmazlar. Vizeyi veren makam o ülkenin yurt dışındaki konsolosluklarıdır. İsterlerse konsoloslukta sizi aylarca süründürürler, iş işten geçtikten sonra vizeyi verebilirler. Veya sakıncalı bulduk size vize vermiyoruz da diyebilirler. Ayrıca vizeniz cebinizde olsa bile kapıdan sizi sakıncalı bulduk deyip her an geri çevirebilirler, buna hakları vardır. Öyleyse, yüksek mahkemenin verdiği kararın fazlaca da bir yaptırımı olmaz. A.B.D gibi bir hukuk devletine bu durum hiç mi hiç yakışmaz. Kaldı ki A.B.D'de hem de iki kamaralı güçlü bir parlamento vardır. Başkanın atadığı bakanlar Parlamento'da onaylanmazsa göreve başlayamazlar. Hukuk her şeyin üstündedir. Başkanın yetkileri bizde getirilmek istendiği gibi sınırsız değildir. Şimdi anladınız mı neden, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, parlamenter sistem diye yırtınıyoruz.
Vizeden söz açılmışken biraz geçmişe gidelim. Rahmetli Özal, Saddam zulmü altında ezilen, kırılan Kuzey Irak'taki liderlere, Barzani ve Talabani'ye diplomatik T.C pasaportu vermiş Birleşmiş Milletler ve uluslararası platformlarda haklarını savunmalarına olanak sağlamıştı. Bu karar doğrudur ya da yanlıştır o tartışma konumuz değildir, ama her zaman mazlumların yanında yer almış bir ecdadın torunları olarak izah edilebilir tarafı vardır. Ancak ne zaman bunlar güçlenip uluslararası arenada kabul gördüler, geçmişi unutup ülkemize de sırt çevirmekten de geri kalmadılar. Kırmızıçizgilerimiz yerle yeksan oldu. Zaman geldi dost göründüler, zaman geldi posta koydular. İşlerine geldiğinde PKK kozunu oynadılar, işlerine geldi PKK'ya cephe aldılar, ama Türk milleti hiçbir zaman onlara güven duymadı.
Geçtiğimiz hafta sonu Barzani ülkemize geldi. Atatürk havalimanında gönderlere Kürdistan bayrağı çekildi. Hangi hakla çekildi? Acaba Kuzey Irakta yeni bir devlet kuruldu, biz de tanıdık da benim mi haberim yok? "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi" Kuzey Irak'taki oluşumun uluslararası kabul görmüş, tanınan adı budur ve Irak'ın bir parçasıdır. Yani devlet değildir, sadece özerk bölgedir. Rusya Federasyonuna bağlı akraba toplumların oluşturduğu birçok özerk cumhuriyet vardır. Rusya Federasyonuna bağlı da olsalar içişlerinde bağımsız özerk devletçiklerdir. Yani Kuzey Iraktaki oluşumun çok üstünde federe devlet statüsündedirler ama onların Cumhurbaşkanlarına, başbakanlarına Barzani'ye gösterilen ayrıcalık gösterilmemiştir. Siz şimdiye kadar hiç Federe devlet oldukları halde Yakutistan, Tataristan, Başkurdistan, Dağıstan, Çeçenya, Adige v.b Cumhuriyetlerin bayraklarının göndere çekildiğini gördünüz mü? Ben görmedim.
Oscar ödül töreninden nerelere geldik ama bu pilav daha çok su kaldırır misali sanırım 16 Nisan'a kadar bu laflar hiç bitmeyecek. Aziz milletimiz her şeyi idrak edebilecek sağduyuya sahiptir. Onlara güveniyoruz, yeter ki düşünsünler. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı 389 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
DENİZ YOLUNDA KAZA
İZMİR'in Bergama ilçesinde bir otomobille minibüsün karıştığı kazada 5'i çocuk 11 kişi yaralandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
BAKICI DEĞİL CANAVAR
SOSYAL medyada tartışma konusu olan gizli kameraya takılan bakıcının çocuğa şiddet görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. Uzmanlar çocuklarını bakıcıya bırakan anne babaları takipçi olmaları konusunda uyardı.
MANİSA'YI ÜZEN İNTİHAR
MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve Manisalıların yakından tanıdığı OSB Restorant'ın sahibi Ogün Görüşken, göğsüne kurşun sıkarak intihar etti.
MANİSA'YI ÜZEN ÖLÜM
HAFTA sonu tatili için gittiği Antalya'nın Kemer ilçesinde denizde boğulan doktorun cenazesi memleketi Akhisar'a gönderildi.
HANGİ OKULLAR KAPATILDI?
OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre 1043 özel öğretim kurumu kapatıldı. İşte OHAL kararnamesinde kapatılan Manisa'daki özel okulların isimleri:
24.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com