Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» SILA-İ RAHİM
1 Haziran 2017 Perşembe


            Yoğun bir tempoda geçen, geçtiğimiz iki haftanın ardından bugün yeniden sizlerle buluşmanın, hasbıhal etmenin sevincini yaşıyorum. Öncelikle tüm okuyucularımın mübarek Ramazanını kutlar, bu rahmet ve bereket ayında ülkemizin, tüm İslam aleminin ve insanlığın huzur, barış, güven, refah ve saadet içinde olmasını dilerim. Ramazan ayı aynı zamanda manevi duyguların, yardımlaşmanın, rahmet ve şefkatin de zirve yaptığı günlerdir. Sıla-i Rahim kavramı da işte böyle günlerde önem kazanır.

            Nedir sıla-i rahim? Eş, dost, hısım, akraba, yaşlılar, kimsesizlere ilgi, şefkat, merhamet göstermek, yakınlaşmak, gönül almak, yardım etmek anlamında kullanılır. Bir başka anlamı da doğduğun, yetiştiğin topraklara gitmek, eski dostlarla kucaklaşmak, yardımlaşmaktır. Ömrünün büyük bir kısmını gurbette geçirenler için bu anlamda sıla-i rahim önem arz eder. Çok şükür ki gurbette olsam da bendeniz, toprağımdan hiç kopmadım, evimi, barkımı hep açık tuttum, baba ocağı hep tütsün istedim. Dahası ahirete göçenlerimizin hatıraları hep yaşasın, her daim anılsın istedim, bunun gereğini de yaptım.

            Maalesef geçtiğimiz günlerde Manisa’nın, Manisalının geleneğine, göreneğine hiç de uygun düşmeyen, sıla-i rahim kavramını yerle bir eden bir olay yaşandı Manisa’da. Hem televizyon haberlerinde geniş yer buldu, hem de sosyal medya bununla çalkalandı. Ayrıntıya girmeyeceğim, umarım bir kebapçıda cereyan eden bu hadiseyi hepiniz anlamışınızdır. Benim asıl sorum sevgili Hasan Geriter dostumuza, lokantacılar, kebapçılar odamıza ya da diğer ilgili meslek örgütümüze. Bu haysiyet kırıcı hadiseye sebep olan işletme hakkında meslek etiği kuralları çerçevesinde herhangi bir işlem yaptınız mı? Ahilik geleneğini, kültürünü her daim yaşatan, sosyal ve manevi yönünü hiç unutmayan, hayırsever ve yardımsever Manisalı esnaf dostlarımızın böyle bir olaya asla meydan vermeyecek yapıda olduklarını çok iyi biliyorum. Ama bu kabil insanları da aralarında barındırmamaları gerektiğini düşünüyorum.

            Daha önceki hafta sonu, dedelerimin yadigarı, belki de bugün itibariyle varlığını sürdüren, kuruluş kararnamesi altında Atatürk’ün imzası bulunan, Türkiye’nin en eski anonim şirketlerinden Tasarruf İplik Sanayi A.Ş’nin genel kurulu vesilesiyle Demircideydim. Dostlarla hasret giderdim, meşhur Demirci keşkeğinden de nasibimi aldım. Kısa süreli geliş gidişler dışında uzun zamandır gelmemiştim Demirci’ye. Elbette sıla hasretini gidermek beni mutlu etti ama diğer açılardan pek de sevinçli döndüğümü söyleyemem.

            Demirci küçülmüş, yılların halı imalatçısı bazı dostlarımız işi bırakmışlar farklı işlere yönelmişler, esnaf perişan, lokantalar boş, üniversite olmasa büyükçe bir köyden ibaret olacağız diyor konuştuğum kişiler. Üniversitenin yıl sonu şenlikleri başlamıştı, ondan biraz medet bekliyordu halk. Ancak artık geleneksel hale gelen panayır çok sönüktü. Üstelik stantlarda Demircili esnaf, sanayici, tüccar yok gibiydi, İzmir’den, Manisa’dan, Salihli’den panayırcılar işgal etmişler sergileri. Rastladığımız tek bir Demircili esnaf vardı onlar da Adıyaman çiğ köftesi satıyorlardı, buyur ettiler stantlarına biraz dertleştik. Hem merkezi hükümetin hem de belediyelerin Demirciyi unuttuklarını söylediler.

            Sayın Belediye Başkanıyla birkaç kez değişik ortamlarda tesadüf ettik. O da kabul ediyor bu eksiklikleri ama kusuru Büyükşehir Koordinatörlüğüne yüklemekten de geri kalmıyor, devamla Büyükşehir ile ilçe belediyesi ayrı olduğunda hizmet alamıyoruz diyor. Bana göre bu mazeret değildir, belediye başkanları seçildikleri andan itibaren artık partilerinin değil halkın başkanıdırlar. Öyleyse parti rozetini belediyenin kapısında çıkarıp memleket hizmeti için diyalog ve işbirliği yollarını araması gerekir.

            Büyükşehir Koordinatörü arkadaşımızla da bir araya geldik konuştuk, ama o hiç kimseyi suçlamıyor, diyalog kapısının açık olduğunu gördüm. Vatandaşla da konuştum, kimi başkanı kimi ise Büyükşehir koordinatörünü haklı buluyor ama çoğunluk sorguluyor. Kent meydanı projesini neden kaçırdık? Gördes de AKP partili belediye ama onlar bu fırsatı kaçırmadılar, itibarı büyükşehir kazanacak demeden ilçelerine yapılan yatırıma kucak açtılar diyor. Belediye’nin asfalt plentini büyükşehir belediyesine devretmeyerek köy hizmetlerini aksattığını söylüyorlar. Sonuç olarak bu kısır çekişmenin zararını Demirci halkı çekiyor. “Rekabet içinde işbirliği”, ”kazan, kazan” bunlar yeni yönetim anlayışının daha doğrusu iyi yönetişimin kavramları, anlaşılan yöneticilerimiz bunlardan bihaber. Hizmet etmenin temel şartı işbirliği ve diyalogdan geçer, benim her iki tarafa da tavsiyem budur.

            Son olarak Manisa’mızda yaşanan deprem ilgili başta Gölmarmara ve Saruhanlı ve köyleri olmak üzere tüm hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çok şükür ki bu deprem can kaybı olmadan ufak hasarlarla atlatıldı. İlk andan itibaren derhal bölgeye intikal eden Türk Kızılay’ı Manisa şubesine, kadim dostlarımız Cemal Kahraman ve Cengiz Yurdabekçi’ye, yönetici arkadaşlarımıza, gönüllü ve çalışanlarına, Büyükşehir ve İlçe belediyelerimize tebrik ve şükranlarımı sunuyorum.

            Bu yazıyı yazarken, Ülkücü hareketin teorisyenlerinden, eski 27 Mayısçı, hemşerimiz Ahmet Er’in vefat haberini aldım. Onunla ilgili bir anımı gelecek hafta yazacağım. Allah rahmet eylesin Ülkücü camianın başı sağ olsun. Kalın sağlıcakla…         

             
Bu yazı 139 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ÇİFTÇİ TÜTÜNDEN UMUTLU
MANİSA'da Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi'nde sıcak havaya karşın gün ağarmadan tütün kırmaya başlayan çiftçiler, bu yılki üretimden umutlu olduklarını söyledi.
İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNİ AÇIKLADI
İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com