Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» OYSA BİR UMUTTU
24 Şubat 2017 Cuma
Yazılarım sadece gazetemizin yüzünden değil, internet aracılığıyla binlerce kişi tarafından da okunuyor. Fikirlerime katılanlar kendi guruplarına ve bloglarına da taşıyorlar, hatta ülkemizin ücra bir köşesinde hiç ummadığınız bir internet sitesinde de yayınlanabiliyor. Ayrıca medya takip ajansları aracılığıyla isimleri geçen kişilere de anında servis ediliyor. Bu yolla yazılarıma erişen en sadık okuyuculardan biri de CHP İstanbul Milletvekili Sayın İlhan Kesici. Her defasında nezaketi ve zarafetiyle aramayı ihmal etmiyor.
Okuyucularım sıklıkla e posta üzerinden iletişime geçerek takdir duygularıyla eleştirilerini de dile getiriyorlar. Elbette beğenenler olduğu gibi kısmen de olsa görüşlerime katılmayanlar da çıkıyor. Bu e postalardan anlıyorum ki, yazılarım her görüşten, her yaştan geniş bir yelpazede ve entelektüel bir çevrede okunuyor. Yurt dışından da oldukça kalabalık bir okuyucusu var ve zaman zaman kendi medyalarına da aktarılıyor.
Bu okuyuculardan biri de henüz 24 yaşında gencecik bir gurbetçi kızı. Hande Ortay 1993 yılında Almanya'nın Stutgart kenti yakınlarında Heilbronn kasabasında dünyaya gelmiş. Karadenizin hırçın dalgaları gibi savrulup ansızın Almanya'ya göç eden bir işçi ailesinin kızı. Ailesinin hırsla ve cesaretle yaşama sarılışını, ayakta kalma mücadelesini gözlemleyerek büyümüş. Dışsal çevrede, ırkçı ve nefret duygularının körüklendiği bir baskı altında, sevgi, hoşgörü ve barış duygularının yok olduğu bir ortamda yaşadığı kültür şokunu atlatmayı başarmış. Küçücük yaşta bu yaşadıkları onun hayata, dünyaya daha sıkı sarılmasına yol açmış, sevginin, hoşgörünün, barışın evrensel dilini kullanmayı seçmiş.
Yıllar önce Köln'de bir mağazada 12 Eylül darbesi mağduru Cem Karaca ile karşılaşmış, Köln Katedraline kadar birlikte yürümüş uzunca bir süre sohbet etme imkanı bulmuştuk. Karaca kaçaktı, vatandaşlıktan çıkarılmış Almanya'da bir haymatlos(vatansız) idi ama hep vatan hasreti ve Türkiye özlemini dile getiriyordu. Anlattıkları dün gibi hatırımdadır ve benimde ufkumu açmıştır. Türkiye'de birbirlerinden nefret eden ve düşmanlık besleyenlerin orada kardeş olduklarını söylemiş, darbeden kaçıp Almanya'ya sığınan ülkücüsü, devrimcisi her fraksiyondan kimselerin orada dost ve birlik olduklarına dem vurmuştu. Bir de oradan oraya savrulan güçsüz ve de muhakeme yeteneği olmayan kesim vardı. Karaca'nın ifadesine göre bu kesim kim bir değnek uzatırsa peşinden giden sürü psikolojisine sahip kesimdi. Şiddet yanlısı aşırı uçlar, bölücüler, sözde hilafet yanlıları, tarikatlar, cemaatler, dinci guruplar için bunlar iyi bir pazardı. Bu garipler de güçsüzlüklerini peşlerine takıldıkları örgütlerin imkanları ile telafi edebileceklerine inanmışlardı.
Neyse ki bugün artık Almanya'da ve Avrupa'da Türkler eskisi gibi, sadece çalışan, güçsüz kesimden ibaret değil. Toplumda, iş aleminde, büyük şirketlerin yönetimlerinde, teknoloji üreten işletmelerin ar-ge bölümlerinde, avukat, doktor, mühendis gibi serbest mesleklerde, siyasette hatta devlet kurumlarında söz sahibi ve önemli konumdalar. Bunlar o eski, güçsüz, korumasız, lümpen kesime de kol kanat geriyorlar ve onların hain tuzaklara düşmemesi için yardımcı oluyorlar. Kısacası sürü psikolojisini istismar artık geçerli akça değil.
Hande Ortay, zor şartlarda ve baskılar altında yetişmesine rağmen, hiçbir tuzağa düşmeden kendisini geliştirmiş, özgür bir birey olarak kendini kabul ettirmiş. 18 yaşından sonra Anavatanına dönerek yükseköğrenimine burada devam ediyor. Benden "Oysa Bir Umuttu" adlı kitabı hakkında yazı yazmamı rica etti. Oysa ben hiç kitap eleştirisi yazmamıştım. Sadece lise çağlarımda okul gazetesinde "İrlandalı Kız-Ryan's Daughter" adlı filmin eleştirisini yazmıştım. Onu yazmamdaki en büyük etken ise o yılarda çok sevdiğim Beatles'in üyesi Paul Mc Cartney'in "Give Ireland back to Irish" adlı eseri ve filmin ilk kez kuadrofonik seslendirilişi ile 70 mm'lik ilk film oluşuydu. Ancak bu gurbetçi kızımızın heyecanı ve ısrarını kıramadım.
"Oysa bir Umuttu" Hande Ortay'ın çocukluk yıllarında yaşadığı yalın bir sevdanın, ruhunda kopardığı fırtınaların yansıması adeta. Nilüfer'in Çınar'a olan karşılıksız aşkını anlatıyor ama her satırında Hande'yi görüyorsunuz. Bu bir öykü kitabı değil ama derin bir aşk öyküsünün, izlerini taşıyor. Şiir değil, şiirler dizisi de değil, ama yalın bir dille yazılmış, bir sevda öyküsünü anlatan nesir şiir adeta. Derlemeler var, göndermeler var Hande'nin yaşam öyküsünden paradigmalar var. Koşulsuz sevmek, sevdiğini haykırmak ama karşılık beklememek, bastırılmış çocuksu duyguları dışa vurmak hem de çekinmeden, gurur yapmadan. Bu eserde hepsi var, farklı bir tarz, okumadan anlamak çok zor. Benim asıl şaşkınlığım bu kısacık ömrüne bu kadar derin ve köklü sevdayı nasıl sığdırdığıdır. Bu kitap onun ilk denemesi ama birçok şeyi aşmış, özgürce yazıyor. Onu gurbetçi edebiyatı ya da daha avam tarzıyla Almancı edebiyatı sınıfına sokamazsınız. O çok farklı bir tarz, farklı bir yorum getirmiş. Başarılar dilerim.
Kalın sağlıcakla…


Bu yazı 314 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
EGE'DE 5 ŞİDDETİNDE DEPREM
Ege'de AFAD verilerine göre 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi... Saat 20.09'da meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli 4.9 olarak açıkladı.
MANİSA'DA 'HERO' GÖZALTISI
Manisa'da üzerindeki tişörtte 'Hero' yazdığı gerekçesiyle bir kişi gözaltına alındı.
TSUNAMİ DALGASI ÖLÇÜLDÜ!
GÖKOVA Körfezi'nde meydana gelen 6.3'lük depremin ardından Gümbet sahilinde deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yaklaşık 60 araç sürüklenerek hasar gördü.
BAZI UZMANLAR ‘BAĞIMSIZ' DESE DE…
DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir Muğla açıklarındaki 6,3 büyüklüğündeki depremin Batı Anadolu tektoniği içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
SENİN SUÇUN YOK MURAT BEBEK !
MANİSA'DA meydana gelen olay, insanlığın geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. Olayın kahramanı iki saatlik erkek bebeğe verilen "Murat" ismi belki de içimizden geçenlere tercüman oldu.
AÇIĞA ALINAN O KAYMAKAM İNTİHAR ETTİ
15 Temmuzdaki darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar sırasında açığa alınan Manisa Ahmetli İlçe Kaymakamı Necmi Akman evinde intihar girişiminde bulundu.
MANİSA'DA AKIL ALMAZ OLAY
MANİSA'DA meydana gelen olay Manisa polisini harekete geçirdi.
MİNİK IRMAK'TAN ACI HABER GELDİ
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde evlerinin önünden kaybolan 4 yaşındaki Irmak Kupal'ın komşusu tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.
21.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com