Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» NE OLACAK BU ÜZÜMCÜNÜN HALİ?
20 Ekim 2016 Perşembe
Bugünkü çocuklar çikolatasız yapamıyor. Oysa biz beyaz yakalı siyah önlüklerimizin cebine üzümü doldurup, okul kooperatifinden aldığımız leblebi tozuyla karıştırıp tüketen bir nesiliz. Manisa'da kendi bağımız yoktu ama konu komşu, babamın müvekkilleri bizi mevsimi geldi mi hiç üzümsüz bırakmazdı. Kelter, kelter yaş üzümler, torba, torba çekirdeksiz kuru üzümler hiç eksik olmazdı evimizde.
Bağcılık doğup büyüdüğümüz, yetiştiğimiz toprakların sadece gelir kapısı değil bir kültürüydü adeta. Tatillerde Demirci'ye gidip dedemin bağında yayla üzümünü, yaprağını, şifalı otları toplamak ayrı bir zevkti benim için. Ateş yakıp üzerinden atlamak, karşı yamaçlarda yanan bağ ateşini gözlemek, havaryooo diye yankılanan sesleri dinlemek de ayrı bir keyif verirdi.
Siyasette de meslek hayatında da üzümden hiç kopmadım. Hiç unutmam! Demirel yasaklı ama yasakları delmişiz, meydanlara inmişiz, akşamın bir saatinde Alaşehir'de oldukça büyük bir kıraathanedeyiz, salon zıngazıng dolu, kapı önü, sokaklar her yer insan kaynıyor. Demirel kürsüde bıraktığı Türkiye'de kaç kilo üzüme karşılık bir bidon mazot alınırken o gün ne kadar üzüm satması gerektiğini, bir traktörün kaç ton üzüme denk geldiğini anlatıyor. Üzümcü perişan vaziyette, halk burnundan soluyor. Demirel anlattıkça coşuyorlar "kurtar bizi baba" nidaları Alaşehir semalarını çınlatıyor. Üzüme verilen fiyat o günün fiyatıyla 60-70 sent ediyor. Halk bağırıyor "1 dolar isteriz" diye. O gün anladım ki 1 dolar üretici için psikolojik fiyattır, o sınırın altına düşersen isyan başlar. Nitekim 1991'de iktidara geldik, Sümer Oral Maliye bakanı Manisa'yı geziyor, beni de davet etti birlikte ilçeleri geziyoruz. TARİŞ üzüme iyi de fiyat vermiş ama kurdaki dalgalanmalar yüzünden ilan edilen fiyat 1 doların üç, beş sent altına düşmüş, Alaşehir'in Yeşilyurt kasabasında üzüm çuvallarını önümüze atıverdiler. O gün için bu gösterinin hem parti içi hem de TARİŞ muhalefetinin tezgahı diye yorumladı bazıları ama birkaç gün içinde de avans fiyatın üzerine zam yapmayı da ihmal etmedi yöneticiler.
TARİŞ genel müdürlüğümde de 1 dolar psikolojik fiyatın üstünde kalmaya hep özen gösterdik. Tonu 1300-1500 dolardan ihracat yaptık, ihracat rakamlarını artırdık, dünya fiyatlarını az da olsa yukarı çektik. Hem ülke döviz kazandı, hem TARİŞ karını artırdı, hem piyasaya denge geldi, hem de üreticinin yüzü güldü. Elbette Hazinenin DFİF den verdiği düşük faizli krediler olmasa bunu yapamazdık. O nedenle hem piyasa dengelerini korumak, hem Devleti hem de üreticiyi korumak adına Devlet, TARİŞ ve ihracatçı uyum içinde çalışmalıdır. Tüccar kendi kasasını düşündüğü kadar üreticiyi de düşünmesi, Devletin ise koruyucu kollayıcı olması lazımdır yoksa bu uyumu sağlamak mümkün değildir.
Sonraki yıllarda başta mazot olmak üzere girdi fiyatları döviz bazında artmasına karşılık üzüm fiyatları da rekolte durumuna göre aynı oranda olmasa da arttı, bir doların çok üstüne bile çıktı. Bu yıl maalesef konuştuğum hiç kimse memnun değil. TARİŞ 8 numara üzüme 3 TL fiyat açıkladı ama duyduğuma göre ortaktan kredi borcu kadar üzüm alıyor piyasaya girmiyormuş. Dolar bugün 3,11 TL'yi gördü yani fiyat psikolojik sınırın altında kaldı üstelik girdi maliyetleri geçmiş yıllara göre misliyle arttığı halde. Sayın Başbakanın çiftçinin mazotunun yarısı bizden sözü bile üzümcüyü kurtarmayacak gibi görünüyor. Üstelik Tüccar 3 TL'nin çok altında 2,3-2,5 TL arasında yani 75-80 sent dolayında alım yapıyormuş.
AKP milletvekillerinin piyasayı rahatlatma adına Tarım Krediyi devreye sokma gayretleri de sonuç getirmemiş. Tarım Kredi öncelikle kredi borcu olanlarım borcuna mahsuben alım yapıyormuş. Diğer yaygın bir iddia ise işletme sahibi AKP'nin önde gelen bazı yerel siyasetçilerinin 2,5 TL dolayında vatandaştan topladıkları üzümü 3 TL dolayında Tarım Krediye devrettikleri yönünde. Oysa Devlet Tarım Krediye verdiği desteği TARİŞ'e verse uzman ellerde daha iyi sonuç alınabilirdi, zira Kanun gereği bu işin ticaretiyle uğraşanlar TARİŞ ortağı olamazlar ve dolayısıyla onlardan ürün de alamazlar. Oysa Tarım Kredinin böyle bir zorunluluğu yok o yüzden bu iddialarda haklılık payı olması da muhtemel. TARİŞ depolarını bedelsiz olarak Tarım Kredinin hizmetine sunuyormuş ayrıca kantar, eksper ve sair desteği de veriyormuş. Bunun TARİŞ'in kendi topuğuna sıkması anlamına geleceği ve üç beş yıla kalmadan TARİŞ'in tümüyle işlevini yitireceği iddiasında olanlar var. Üzümü Manisa'da iyi bilenlerden sevgili dostum Murat Uludemir ise TARİŞ'in baskı altında kaldığını, piyasaya girecek ekonomik güçlerinin olmadığını, geçen yıl TARİŞ'i ve Başkanı Sevgili dostumuz Ali Türker'i çok eleştirdiğini ama bu sene kusuru olmadığını söyledi. Buna rağmen TARİŞ'ten umudunu kesenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak boyutta.
Sofralık yaş üzüm de maalesef yürekler acısı. Piyasada tekelleşme, kartelleşme hareketleri almış başını gitmiş, Rusya krizini bahane edilerek 70-80 kuruşa üreticinin mahsulü toplanıyormuş. Zorda kalan üretici ise ürününün küflenme riskine karşı çaresiz buna razı oluyormuş. Oysa biz pazarda da markette de 2,5 TL altında sofralık üzüm görmedik.
Sarıgöl'den bir dostumuz nakletti, şimdilerde Alaşehir, Sarıgöl yöresinde bir tekerleme dilden dile dolaşıyormuş:
Yaş üzümün başında Uçak Ali,
Kuru üzümün başında Türker Ali,
İktidarın başında Bin Ali
Ayvayı yedi çiftçi Ali
Alaşehir, Sarıgöl, Salihli, Saruhanlı gibi Manisa'nın her yöresinden bağcı dostlarımızla üzümde yaşananları konuştuk, hemen hepsi aynı mealde konuşuyor. Dayanma gücü olanlar ambarında üzümünü bekletiyor ama gücü olmayanın hali perişan. Onlar da dertlerini manilere dökmüşler. Eh bu kadar kafiyeli güzel bir maninin ardından bize de kafiyeli bir bitiriş lazım:
Ne olacak bu üzümcünün hali?
Kalın sağlıcakla...
Bu yazı 501 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
EGE'DE 5 ŞİDDETİNDE DEPREM
Ege'de AFAD verilerine göre 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi... Saat 20.09'da meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli 4.9 olarak açıkladı.
MANİSA'DA 'HERO' GÖZALTISI
Manisa'da üzerindeki tişörtte 'Hero' yazdığı gerekçesiyle bir kişi gözaltına alındı.
TSUNAMİ DALGASI ÖLÇÜLDÜ!
GÖKOVA Körfezi'nde meydana gelen 6.3'lük depremin ardından Gümbet sahilinde deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yaklaşık 60 araç sürüklenerek hasar gördü.
BAZI UZMANLAR ‘BAĞIMSIZ' DESE DE…
DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir Muğla açıklarındaki 6,3 büyüklüğündeki depremin Batı Anadolu tektoniği içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
SENİN SUÇUN YOK MURAT BEBEK !
MANİSA'DA meydana gelen olay, insanlığın geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. Olayın kahramanı iki saatlik erkek bebeğe verilen "Murat" ismi belki de içimizden geçenlere tercüman oldu.
AÇIĞA ALINAN O KAYMAKAM İNTİHAR ETTİ
15 Temmuzdaki darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar sırasında açığa alınan Manisa Ahmetli İlçe Kaymakamı Necmi Akman evinde intihar girişiminde bulundu.
MANİSA'DA AKIL ALMAZ OLAY
MANİSA'DA meydana gelen olay Manisa polisini harekete geçirdi.
MİNİK IRMAK'TAN ACI HABER GELDİ
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde evlerinin önünden kaybolan 4 yaşındaki Irmak Kupal'ın komşusu tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.
21.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com