Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» KAYNANALIK ZOR ZANAATTİR, İNCE AYAR İSTER!
22 Aralık 2016 Perşembe
Başlığa bakıp da, ülkenin bu kadar sorunu varken, terör belası her gün can almaya devam ederken kaynanaların sırası mı, diyebilirsiniz. Ancak konumuz ne gelin kaynana kavgası ne de evin oğlunun ikilemi. Konumuz tam da ülkemizin içinde bulunduğu durum ve her gün can almaya devam eden terör belası.
Daha Dolmabahçe katliamının gözyaşları kurumadan bu kez acı haber Kayseri'den geldi. Bütün kanallarda, alt yazılarda haberler aynı, hatta daha spiker haberleri okumadan gelecek haberleri sıralayıverdim: "…bomba yüklü araç….şu kadar şehit ve yaralı var…..şunlar, şunları aradı bilgi aldı……şunlar terörü lanetledi…kanları yerde kalmayacak dedi….geçici yayın yasağı kondu…vs, vs….". Tarihleri değiştir haberler hep aynı, sırası bile aynı. Yetti artık.
Cumartesi günü bombalı saldırı haberlerini annemle birlikte izliyorduk. 4 darbe yaşamış, birine bizzat muhatap olmuş, Yassıada mezalimini, Kayseri cezaevini görmüş, geçirmiş, 12 Eylül öncesi kanlı eylemlerinin, sokak anarşisinin zirve yaptığı günlerde evlatlarını okutmuş, endişe içinde yollarını gözlemiş, acı, tatlı her şeyi yaşamış, yaşadıklarını kitaplaştırmış bir Cumhuriyet kadını annem. Gözleri doldu, onca şeyler yaşadım, bu dönem kadar acı yaşamadık dedi. Sonra devamla; teyzem "kaynanalık zor zanaatir, ince ayar ister" derdi, bunlar maalesef bu işi kıvıramıyorlar deyiverdi. Büyük teyzemin bu sözünden ne anlam çıkarmalıydım, bu olaylarla bağlantısı ne olabilirdi? Düşündüm de ne kadar doğru, anlamlı ve haklı bir sözmüş.
Büyük teyzem, annemin teyzesi, babamın da halası olurdu. Milli mücadele günlerinde tarifi mümkün olmayan acılar yaşamış, demokrasiye geçiş günlerinde DP kurucularından abisi, dedem Edip Akın'ın çektiği sıkıntıları, asılsız ihbarlarla gözaltına alınıp mahkemelerde yaşadıklarını görmüş, 27 Mayısta yeğeni babam Atıf Akın'ın gördüğü zulmü ve nahak yere hapsedilmesinin acılarını yaşamış tam bir Osmanlı kadınıydı. Sarf ettiği sözlerin çoğu hikmet taşırdı. Babam da birçok sözünün altını çizer yeri geldikçe onlardan istifade ederdi.
Kaynanalık zor zanaatir, ince ayar ister. O ince ayarı tutturamazsan, ya gelin tepene çıkar, ya senin altında ezilir, düşmanlık besler, ya da oğlunu kaybedersin hatta sağlığını da kaybedersin. Balık da öyledir, sıkarsan kayar, fırlayıp gider elinden, gevşek bırakırsan da düşer gider. Önemli olan ne sıkmak ne de gevşek tutmaktır, işte o zaman elinle iyice kavrarsın balığı.
Kaynanaların vazifesi zordur. Hem gelini sıkboğaz etmeyerek oğlunu mutlu edeceksin hem de evdeki otoriteni, saygınlığını koruyacaksın. İşte o ince ayarı tutturamazsan, hepsini birden kaybedersin. Tam da içindeki bulunduğumuz hali pürmelalimizi açıklayan bir durum.
Ne yaptık biz? Açılım, saçılım süreci dedik, Habur sınırında gösterilere çanak tuttuk, terör destekçileriyle kol kola girdik, hatıra fotoğrafları çektirdik, yetmedi çadır kurduk hakimleri ayaklarına yolladık, hendekler kazılırken göz yumduk, silah bırakılıyor diye kandırıldık. Teröristleri tepemize çıkardık. Sadece o mu? FETÖ'yü de tepemize çıkardık. Devletin içinde paralel yapı kurmalarına izin verdik, kumpas kurup şanlı ordumuzu zayıflatmalarına göz yumduk, orduya, yargıya, emniyete ve daha her yere sızmalarına müsaade ettik.
Şimdi sözüm ona mücadele ediyoruz, ama her gün şehit haberleri almaya da devam ediyoruz. Gelin tepesine çıktı kaynananın ama evin evlatları, kayınbiraderler, görümceler bu durumdan şikayetçi olunca, aldık sopayı elimize vuruyoruz gelinin ensesine. Anlayacağınız ne geline yaranabildik ne de evlatlara. Baştan o ince ayarı tutturabilseydik bugün bu duruma gelmezdik.
YÖK yasası çıktığında bundan şikayetçi olan üniversite profesörleri, yasaklı durumda olan merhum Demirel'i Güniz sokaktaki evinde ziyaret etmişler ve şikayetlerini dile getiriyorlardı. Çok değil daha birkaç yıl öncesinde, Demirel başbakanken, üniversitelerde çatışmalar oluyor, Hükümet emniyet güçleriyle müdahale etmek istiyor ancak özerklik bahanesiyle polis üniversiteye sokulmuyordu. Yeni yasa ise özerkliği tümüyle ortadan kaldırıyordu, oysa olması gereken bilimsel özerkliği koruyarak önceki yasanın boşluklarını doldurmaktı.
Demirel hocaları dinledi ve bir fıkra ile cevap verdi:
"Deveye sormuşlar, yolun inişini mi yoksa yokuşunu mu seversin? Deve biraz düşünmüş, bunun düzü yok mudur? diye karşılık vermiş." Öyle ya, iniş aşağı gitse sırtındaki yükün ağırlığı, boynuna binecek ve devenin boynu yara olacak. Yokuş çıksa aynı yük arkaya toplanacak, yer çekimi kuvvetiyle deveyi geri çekecek, böylece deve yokuşu tırmanmak için daha fazla efor sarf edecek. Halbuki düz yolda ne boynu yara olacak ne de fazladan efor sarf etmek zorunda kalacak, dengeli bir biçimde yükünü taşıyacak.
Sözün özü bir an önce, ülkemizin başındaki bu terör belasından kurtulmak için feraset sahibi kaynanalar gibi ince ayarı tutturmak, deve kadar makulü aramak gerekir. O yüzden sorumlu mevkilerdekilerin sözlerini, üsluplarını, icraatlarını tartarak yapma zorunluluğu vardır. Terörün istediği ülkeyi iç savaşa sürüklemektir. Bu oyuna gelmeyelim, yangına körükle gitmeyelim, onların destekçisi olduklarına inandığımız kimselerin binalarına saldırıp, kundaklayıp onların tuzağına düşmeyelim.
Bu yazı Rus Büyükelçisinin suikasta uğramasından önce yazılmıştı. Katilin kimliği hakkındaki ipuçları onun da tepemize çıkardıklarımızdan olduğu yönünde, daha ne diyelim? Kalın sağlıcakla.


Bu yazı 368 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ÇİFTÇİ TÜTÜNDEN UMUTLU
MANİSA'da Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi'nde sıcak havaya karşın gün ağarmadan tütün kırmaya başlayan çiftçiler, bu yılki üretimden umutlu olduklarını söyledi.
İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNİ AÇIKLADI
İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com