Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» BULGARİSTAN SEÇİMLERİ
31 Mart 2017 Cuma


Referandum, Almanya, Hollanda olayları, İsviçre parlamentosundaki silahlı tehdit unsuru içeren pankart falan derken komşu Bulgaristan’daki seçimler ve sonuçları güme gitti. Halbuki % 10 dolayında, 700 bin Müslüman Türkün yaşadığı bu ülkenin seçimleri hem Türkiye ve hem de orada yaşayan soydaşlarımız için önem arz ediyordu. Bulgaristan’ın siyasi durumu ülkemiz vatandaşı olan ve sayıları en az oradakiler kadar olan Bulgaristan göçmeni Türkler ve Pomak asıllı yurttaşlarımızı da ilgilendiriyor. Zira hemen hepsinin orayla bağları, akrabalık ilişkileri hatta çoğunun mülkleri bile var.

            Bulgaristan seçimlerini doğru okuyabilmek için Bulgaristan’ın Osmanlı’dan ayrılması sonrasında bugüne kadar cereyan eden hadiseleri de gözden geçirmek gerekir. 1800’lü yıllarda Bulgaristan nüfusunun yarısı Ortodoks Hristiyanlar kalan yarısı ise Türk ve Müslümanlardan oluşmaktaydı. Osmanlı Rus savaşını müteakip, 1878 ‘de Rusların himayesindeki Bulgarlar Ayastafonos(Yeşilköy) Anlaşmasıyla bağımsızlığını ilan etmiş olsalar da Rusların güçlenmesinden endişe duyan Avrupa devletlerinin girişimleri sayesinde geri adım atılmış ve imzalanan Berlin Anlaşmasıyla Bulgaristan’a Osmanlı egemenliğinde olmak kaydıyla, iç işlerinde serbest, özerk Bulgaristan Prensliği hakkı tanınmıştır. 1908 yılında ise Doğu Rumeli vilayetini de ilhak ederek bağımsız Bulgar Krallığını ilan etmişlerdir. Sonrasında ise Bulgarlar tehcir ve kıyıma girişmişler birçok soydaşımız ve Müslüman Pomaklar Trakya ve Anadolu’nun batısına doğru göç etmek zorunda kalmışlardır.

            Birinci Dünya Savaşında aynı ittifak içinde yer alan Türkler ve Bulgarlar arasındaki buzlar erimiş, Türklere yeniden ibadet hürriyeti ve kendi isimlerini kullanma hakkı tanınmış iki devlet arasında yumuşama başlamıştır. 1918 de önce Bulgar ihtilali ve arkasından seçimle Çiftçi Partisinin iktidara gelişiyle Bulgaristan’da Türkler ve Müslümanlar rahat bir nefes almışlardır. Cumhuriyet döneminde de bu yakınlık sürmüş, Bulgaristan dost ülkeler arasında yer almıştır.

            İkinci Dünya Savaşı sonrasında Bulgaristan’da Komünist rejim hakim olunca, Bulgar Hükümeti Türkler üzerindeki baskıları yeniden artırmış, okullarını devletleştirmiş, topraklarına yok pahasına el koymuş adeta Müslüman halkı göçe zorlamıştır. Bu dönemde Menderes Hükümeti 1950 ve 1951 yıllarında toplamda 226 bin Türk ve Müslümanın Türkiye’ye gelişine izin vermiştir. Ancak Sovyet Başkanı Stalin Komünist bir ülkeden hür dünya ülkesine göçü hoş karşılamamış ve durdurmuştur. Baskılar devam etmiş 1980’li yılların başında iyice had safhaya çıkmıştır.

            Sovyet bloğunun çöküşü ve Bulgaristan halkının özgürlüğüne kavuşması ile birlikte demokratikleşme adımları da atılmış. Türkler üzerindeki baskılar sona ermiş, cami ve okulları yeniden açılmış, halk kendi isimlerini kullanır hale gelmiştir. Bu aşamada çoğunluğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi kurulmuş, %15’lere kadar oy oranını çıkartmış ve dönem, dönem hükümetlere ortak olmuştur. Bu gelişmeler sayesinde Bulgaristan Türkleri çok önemli haklar elde etmişler Türkiye ile de ilişkiler düzelmiştir.

            Ancak, 2010 yılından itibaren AKP iktidarının HÖH’ü kendi amaçları için kullanmak, iç işlerine ve politikalarına müdahale etmek istemesi, laik, demokrat, sosyal adaletçi ve yenilikçi politikalar izleyen parti yöneticilerini rahatsız etmiş ve parti içinde ikilikler baş göstermiştir. Bunun üzerine AKP iktidarı Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman azınlığı bölme pahasına kendi güdümünde bir parti kurdurmuştur. DOST adı ile kurulan bu parti, İslamcı, muhafazakar kimliği ile AKP’den maddi manevi destek görmüştür. Özellikle Türkiye’de yaşayan 400 bine yakın Bulgaristan vatandaşı Türkler üzerinde büyük baskılar uygulanmıştır. HÖH partisi milletvekillerinin seçim döneminde Türkiye’ye gelmeleri yasaklanmış, ülkeye girişlerine izin verilmeyerek Kapıkule’den geri çevrilmişlerdir. Buna mukabil, DOST üyeleri İstanbul, Bursa gibi illerimizde yoğun bir propaganda yapmışlardır. İstanbul’da kurulan bürolardan seçim günü yoğun bir şekilde Bulgaristan’a DOST taraftarları taşınmıştır. Hollanda ve Almanya’ya kızarken Türk Hükümeti çok daha ağırını HÖH’e uygulamış Türkiye’ye bile sokmamıştır.

            Ancak Bulgaristan seçimlerinde sağduyu galip gelmiştir. İktidardaki Avrupa yanlısı ve demokrat, merkez sağ eğilimli Boyko Borisov’un partisi %32.60 oranıyla birinci parti çıkmış, Moskova yanlısı Sosyalist Parti ise % 26’da kalmıştır. Türklerin partisi HÖH ise %9 oy oranıyla geçen döneme göre sandalye kaybetse bile 26 sandalye kazanarak parlamentoya girmeyi başarmıştır. AKP’nin kurdurduğu DOST ise %2,3 oy oranıyla parlamento dışında kalmıştır. Türkiye’den 125 bin dolayında soydaşımızın Bulgaristan’a giderek oy kullandığı ajanslar tarafından bildirilmektedir. Bulgaristan’daki seçmen sayıları dikkate alındığında buradan giden soydaşlarımızın çoğunun bile, yoğun propaganda ve baskıya rağmen DOST partisine değil HÖH’e oy verdikleri gerçeği ortaya çıkmaktadır.

            Bulgar Hükümeti, Türkiye’nin içişlerine karıştığı ve seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle Sofya Büyükelçimizi Bakanlığa çağırarak nota vermiş ve Ankara’daki elçisini de istişare için Sofya’ya geri çağırmıştı. Değer miydi yani? Hem Bulgar Hükümeti ile ilişkileri bozacaksın hem de Türk ve Müslüman azınlığı bölmeye çalışacaksın.

            Buradan şu sonucu çıkarıyorum. Dışarıda yaşayan Türkler, yaşadıkları ülkenin vatandaşı olsunlar veya olmasınlar, orada elde ettikleri, haklardan geri gitmelerine sebep olacak herhangi bir müdahaleyi tasvip etmiyorlar. Bulgaristan’dakiler oylarıyla bunu gösterdiler, Avrupa’daki aklı başında birlik, dernek ve federasyonların da bu yönde açıklamaları var. Hollanda ve Almanya’da yapılmak istenenlerin ters teptiğine dair de haberler var. İnşallah sağduyu hakim gelir, öfkeyle kalkan zararla oturur. Kalın sağlıcakla   

             

           

           

           
Bu yazı 386 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
DENİZ YOLUNDA KAZA
İZMİR'in Bergama ilçesinde bir otomobille minibüsün karıştığı kazada 5'i çocuk 11 kişi yaralandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
BAKICI DEĞİL CANAVAR
SOSYAL medyada tartışma konusu olan gizli kameraya takılan bakıcının çocuğa şiddet görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. Uzmanlar çocuklarını bakıcıya bırakan anne babaları takipçi olmaları konusunda uyardı.
MANİSA'YI ÜZEN İNTİHAR
MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve Manisalıların yakından tanıdığı OSB Restorant'ın sahibi Ogün Görüşken, göğsüne kurşun sıkarak intihar etti.
MANİSA'YI ÜZEN ÖLÜM
HAFTA sonu tatili için gittiği Antalya'nın Kemer ilçesinde denizde boğulan doktorun cenazesi memleketi Akhisar'a gönderildi.
HANGİ OKULLAR KAPATILDI?
OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre 1043 özel öğretim kurumu kapatıldı. İşte OHAL kararnamesinde kapatılan Manisa'daki özel okulların isimleri:
24.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com