Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» BABAM VE ADALET
22 Haziran 2017 Perşembe


Geçtiğimiz Pazar babalar günüydü. Babalar evlatlarıyla kucaklaştılar, keyifli anlar yaşadılar. Belki bir telefon görüşmesi, SMS, whatsapp mesajıyla ya da görüntülü aramayla gönül aldılar. Kimileri ise kabir ziyaretiyle, Fatihalarla andılar babalarını. Sosyal medyada paylaşılan videolar, mesajlar, hatta bazı reklam filmleri de çok etkileyiciydi. Hele bir tanesi vardı ki çok anlamlıydı. Hayat sormuş neyin eksik? Diye. “Babam” yanıtını almış. Gerisini sormamış bile…

            Gerçekten de yaş kemale erince daha çok anlıyorsun eksikliğini. Babamı kaybettiğimde henüz hayata atılmamış, gencecik bir üniversite talebesiydim. Onun varlığında geçirdiğim 23 yıl da öyle aman aman keyif sürerek geçmemişti. 27 Mayıs darbesi, Yassıada mahkemesi, Kayseri cezaevi mahpusluğu çocukluğumu yaşatmamıştı bile bana. En güzel yıllarım ise cezaevi dönüşü tekrar Manisa’ya döndükten sonraki günlerimizdi. Sonrasında ise okul gaileleri, üniversite öğrenimi için gurbete gidişim nedeniyle ayrı kalışımız hep eksiklikti benim için.

            Çocukluğumda, ergenliğimde en keyif aldığımız şeylerin başında Pazar sabahları annem kahvaltı hazırlarken evin erkekleri olarak yatak odasında, babamın ayakucunda gazetelere göz atmak olurdu. Bir de babamın sohbetlerinde anlattıklarını dinlemekten keyif alırdım. Güzel anektotlar, hikayeler anlatırdı, ama öyle eğlenceli hikayeler değil. Ünlü devlet adamlarının, Fransız ihtilali fikir adamlarının, Eflatun, Solon, Aristo gibi eski Yunan filozoflarının hikayeleri, anektotları olurdu çoğu zaman. Çoğu da hürriyet, cumhuriyet, demokrasi, devlet, hukuk ve adalet üzerine olurdu. Hele, Fransız adliye binalarında yazılan “Ekmekçiyi Unutma” ibaresinin öyküsü çok etkilemişti beni. O dönemde Dreyfüs Davasından evde çok söz edilirdi. Biraz büyüyünce hemen babamın kitaplığından aldım bir çırpıda okudum “Dreyfüs Meselesi” adlı kitabı. Yassıada yargılamaları ve o döneme ait birçok kitabı da okudum. Yaşım itibariyle belki çok iyi kavrayamamış olabilirim ama dinlediklerimle de birleştirince çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Hatta içlerinde darbecilerin itiraf niteliğindeki anıları da vardı. Tabi ilerleyen yaşlarımda tekrar, tekrar okumayı da ihmal etmedim. O yüzden demokrasi ve adalet kavramları daha ergen yaşlarımda dünya görüşümü ve hayat tarzımı belirlemeye başlamıştı.

            1974’de siyasi yasaklar kalkınca babam yeniden siyasete atıldı, törenle Adalet Partisine katıldı. Birlikte kongrelere, toplantılara gidiyorduk. Bir kongre konuşmasındaki sözleri bazı şeyleri daha iyi anlamama neden olmuştu. Diyordu ki:

            “Milli iradenin üstünde hiçbir güç yoktur. Halk ne isterse o olur. 1946’da halk hürriyet istiyordu, demokrasi istiyordu; Demokrat Parti doğdu. 1961’de ise Yassıada mezalimine ve hukuksuzluğuna karşı adalet özlemi duyuyordu; Adalet Partisi doğdu”.

Demokrasi ve adalet; işte sıkı sıkıya sarılmamız ve asla taviz vermememiz gereken iki kavram. Bu ikisinden vazgeçersek devlet de yok olur.

            O nedenledir ki siyasal görüşlerimiz farklı da olsa, CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşünü canı gönülden destekliyorum. Adalet sadece Enis Berberoğlu için değil herkes için lazımdır, bir gün herkes adaletin şaşmaz terazisine ihtiyaç duyabilir. O terazi şaşarsa da, devlet zaafa uğrar, güven bunalımı doğar.

Bizlerin ömrü hep adalet arayışıyla geçti, yasaksız Türkiye’yi savunduk, konuşan Türkiye dedik. Rahmetli Demirel’in “Yollar Yürümekle Aşınmaz” sözü tarihe geçti. Kendisi demonstrasyon hakkı derdi, anayasal haktır derdi. Barışçıl olduğu sürece kimse de bu hakkın kullanılmasına engel koymamalıdır.

            Düşünüyorum da, rahmetli İsmet Paşa, Berin Menderes kendisine tavassut için geldiğinde, “çok geç kalındı artık bir şey yapamam” diyeceği yerde Sayın Kılıçdaroğlu gibi adalet istiyorum deseydi acaba Menderes ve arkadaşlarının haksız yere idamlarını önleyebilir miydi? En azından kendisi yapmasa da Yassıada kararlarına karşı çıkanların anayasal gösteri haklarını kullanabilecekleri bir zeminin oluşmasına yardımcı olamaz mıydı? Unutmayınız idamlar MBK’da bir oyla kabul edildi. Halkın gösterileri sayesinde, vicdan sahibi bir komite üyesi oyunu değiştiremez miydi?

            15 Temmuz gecesi, Sayın Cumhurbaşkanının sokaklara çıkın çağrısıyla halk sokaklara dökülmeseydi o hain darbe önlenebilir miydi acaba? O yüzden kimse bu yürüyüş için kanunsuzdur, hukuksuzdur falan demesin. Bu anayasal haktır, herkese lazım olabilir.

            Yeri gelmişken yazımı bir anektotla tamlayayım. Bilinen bir hikayedir ama bilmeyenler için ben tekrarlayayım:

            İngiltere’de köklü bir gelenek varmış. Halktan biri öldüğünde kilisenin çanı bir kez çalarmış. Bir soylu öldüğünde çanlar iki kez çalarmış. Kral öldüğünde ise çanlar üç kez çalarmış. Bir gün beklenmedik bir şey olmuş, çanlar tam dört kez çalmış. Halk sokaklara dökülmüş, şaşkın bakışlarla ne olduğunu anlamaya çalışırken “kraldan büyük kim ola ki” diye kilisenin papazına sormuşlar. Meğerse o gün mahkeme hiç de adil olmayan bir kararla haksız yere birini idama mahkum etmiş. Bu karara atıfta bulunan papaz “bugün adalet öldü” diye cevap vermiş.

            Kalın sağlıcakla… 

           
Bu yazı 120 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
DENİZ YOLUNDA KAZA
İZMİR'in Bergama ilçesinde bir otomobille minibüsün karıştığı kazada 5'i çocuk 11 kişi yaralandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
BAKICI DEĞİL CANAVAR
SOSYAL medyada tartışma konusu olan gizli kameraya takılan bakıcının çocuğa şiddet görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. Uzmanlar çocuklarını bakıcıya bırakan anne babaları takipçi olmaları konusunda uyardı.
MANİSA'YI ÜZEN İNTİHAR
MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve Manisalıların yakından tanıdığı OSB Restorant'ın sahibi Ogün Görüşken, göğsüne kurşun sıkarak intihar etti.
MANİSA'YI ÜZEN ÖLÜM
HAFTA sonu tatili için gittiği Antalya'nın Kemer ilçesinde denizde boğulan doktorun cenazesi memleketi Akhisar'a gönderildi.
HANGİ OKULLAR KAPATILDI?
OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre 1043 özel öğretim kurumu kapatıldı. İşte OHAL kararnamesinde kapatılan Manisa'daki özel okulların isimleri:
24.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com