Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» ANTALYADAN ALMANYAYA
13 Mart 2017 Pazartesi
30 küsur yıl kadar önceydi. Merhum Süleyman Demirel Hamzakoy ve Zincirbozan'daki sürgün günlerini tamamlamış, Güniz Sokaktaki evinde dört duvar arasına adeta hapsolmuştu. İzlenme ve fişlenmelere rağmen vatandaşlar akın, akın Güniz sokağa geliyor lideriyle kucaklaşıp hasret gideriyordu. Anayasa hükmüyle on yıl süreyle siyaseten yasaklıydı, ama bu onun aynı anayasa ile güvence altına alınmış düşünce ve ifade hürriyetleriyle ülke meseleleri üzerinde görüş beyan etmesine engel olmayacağı düşünülüyordu. İlk olarak İnşaat Mühendisleri odasının GAP ile ilgili bir toplantısında halkın huzuruna çıktı. Sonraki aylarda, Bursa, Şanlıurfa, Erzurum gezileriyle devam etti. Her gittiği yerde Valiler türlü çeşitli engel çıkarıyor, Hayvan pazarı, at pazarı gibi şehir dışındaki alanlara yönlendiriyorlardı. Bütün bu engeller halkın direncini kırmaya yetmiyor kalabalıklar sel gibi akıyordu meydanlara.
Bu arada 1986 ara seçimleri yapıldı, DYP büyük bir başarı göstererek dört milletvekili çıkardı, MDP ve Halkçı Partiden gelenlerle birlikte TBMM'de gurup kurdu. Sıra iktidarı silkelemeye ve yasakların tümüyle kaldırılmasına zorlamaya gelmişti. Antalya'da büyük bir miting organize edildi, şehrin en merkezi yerindeki Cumhuriyet meydanı talep edilmişti ama gene hayvan pazarı gösterilmişti.
Binlerce araçlık konvoy, yaya gelen insan seliyle 20 dakikalık yolu hava alanından 5 saatte zor gelmiştik. Yolumuz yer yer kesiliyor, kısa konuşmalarla yola devam ediliyordu, her kavşakta kalabalıklar daha da artıyor, kartopu gibi büyüyordu. Hayvan pazarına ulaştığımızda hava kararmak üzereydi. Bizler, parti yöneticileri, eski yeni milletvekilleri, gazeteciler seçim otobüsünden indik konuşmanın yapılacağı alana doğru ilerlerken birden emniyet güçleri 500 bini aşmış kalabalığı dağıtmaya kalktı. Kısa süreli bir arbede yaşandı, nedeni sorulduğunda yasa hükümleri işaret edilerek hava karadıktan sonra miting yapılamayacağı belirtildi. Oysa gün daha batmamıştı 15 dakika kadar daha zaman vardı, dağılmayacağımızı bildirince polis cop kullanmaya başladı. Bu coplardan Milletvekilleri Köksal Toptan ve merhum Abdürrezzak Ceylan da nasibini alanlar arasındaydı. Sonunda merhum Demirel mikrofonu eline alarak maksadın hasıl olduğunu, polislerin emir kulu olduğunu ve direnilmemesi gerektiğini söyledi ve halkın sükunetle dağılmasını istedi. Gerçekten de maksat hasıl olmuştu, ertesi günkü gazeteler tam sayfa kalabalıkların görüntüsüne ve Demirel'in sözlerine yer veriyordu.
30 küsur senede Türkiye'de değişen bir şey yok. Bugün de hayır kampanyası yürütenlere izin verilmiyor, TRT ve yandaş kanallara çıkarılmıyor, salonların elektriği kesiliyor, kürsüler işgal ediliyor, broşür dağıtan gençler gözaltına alınıyor daha birçok engeller çıkarılıyor. Ancak bunların hiçbiri Almanya'nın bakanlarımızın ve siyaset adamlarımızın yapacakları mitingleri iptal etmesini haklı çıkarmaz. Almanya bu konuda sınıfta kalmıştır, demokrasi ayıbı işlemiştir. Bunun mazur görülebilir bir tarafı yoktur.
Almanya'nın kabahati plağın ön yüzüdür. Bir de öbür yüzünü görelim. AKP'nin kıdemlileri yakın siyasi tarihi çok iyi biliyor, halkın davranış biçimini iyi okuyor ve ona göre strateji geliştiriyor. Nitekim Antalya'da Demirel'e karşı yapılan bu demokrasi ve hukuk dışı, hareket kısa bir süre sonra yapılan halk oylamasında yasakların kalkmasına yol açmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı da sırf şiir okuduğu için hapse girmiş mağdur olmuş, halk da ona sahip çıkmıştı. AKP'liler bunları dikkate alarak stratejilerini ortaya koydu. Almanların Türkiye içindeki çatışma ve kutuplaşmanın kendi ülkelerindeki 5 milyon Türk'e de yansımaması için izin vermeyeceklerini bile bile Almanya'da miting kararı aldılar. Zira ellerinde istismar edebilecekleri hiçbir mağduriyetleri kalmadı. Aksine mağdur olan Akşener ve arkadaşları. Üstelik iç savaş çağrıları, silahlı tehdit videoları, kürsü basmalar, elektrik kesmeler hayırları patlattı.
Diğer bir husus, AKP'nin çok sevdiği bir türlü değiştirmeye yanaşmadığı, üstelik yeni hükümler ekleyerek genişlettiği Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki Kanuna göre yurt dışında miting yapmak yasaktır. AKP stratejistlerinin bunu bilmemesi mümkün müdür? AKP 2008 yılında 5749 sayılı Kanunla bu Kanuna yeni hükümler eklemiştir. Buna göre Kanunun 10 maddesi esas Kanuna 94/A maddesi eklemekte ve burada "yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz" hükmü yer almaktadır. Bu hükme göre Sayın Dışişleri Bakanının Elçiliğimiz bahçesinde toplanan 150-200 kişiye yaptığı konuşma da suç teşkil etmektedir. Acaba YSK bu hükmü önceden hatırlatıp da neden önünü baştan kesmez, durduk yerde en büyük ticari partnerimiz Almanya ile ilişkilerin bozulma aşamasına gelmesine sebebiyet verir?
Sözün özü; Almanya ayıp etmiştir ama bizim de elimiz o kadar güçlü değildir. Kalın sağlıcakla.


Bu yazı 220 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ÇİFTÇİ TÜTÜNDEN UMUTLU
MANİSA'da Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi'nde sıcak havaya karşın gün ağarmadan tütün kırmaya başlayan çiftçiler, bu yılki üretimden umutlu olduklarını söyledi.
İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNİ AÇIKLADI
İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com