çözüm koleji
Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
ERTUĞRUL AYTAÇ
» TÜRKİYEDEKİ DARBELER
25 Temmuz 2016 Pazartesi
Darbelerin iyisi, kötüsü olmaz. Darbe darbedir. Milletin iradesini ve demokrasiyi yok etmektir. 1960 27 Mayıs'ı, Talat Aydemir vakasını, 12 Mart muhtırasını, 12 Eylül ihtilalini, 28 Şubat darbe teşebbüsünü yaşayan biriyim. Ülkemize neye mal olduğunu biliyorum. Ülkemizin hızla büyüdüğü sırada Allah korudu da 15 Temmuz darbesi gerçekleşmedi. 27 Mayıs ihtilalinde 11 yaşındaydım. Rahmetli babam Cevdet Aytaç Manisa'nın Karaoğlanlı kasabasında öğretmendi. Cuntacı albaylar rahmetli Alparslan Türkeş yönetiminde demokrasiyi ve halkın iradesini yok etmişlerdi.
DEMOKRAT PARTİLİLER ÇOK ÇİLE ÇEKTİ
Rahmetli anne dedem Mehmet Yeşilyurt, Menemen Ulucak'ta, şimdi Ulukent olan köyde Demokrat Parti'nin simgesiydi. Bir baktım, dedem bize gelmişti, ihtilalden sonra uzun süre bizde kalmıştı, acı dolu günler geçirmişti. Dedem son ana kadar Adnan Menderes'in idamdan kurtulacağı umudunu yaşamış, geceleri radyonun başına geçip İngiltere'nin Türkçe yayın yapan haberlerini dinlemişti. Bu ihtilalde Demokrat Partili bütün vatandaşlar çok çile çekti. İhbar mekanizmaları o günün sıkıyönetim komutanlarına sayfa sayfa geliyordu. Manisa'da 27 Mayıs'ta Demokrat Partililer uykusuz geceler geçirdi. Kimileri günlerce gözaltında tutuldu, dayak ve hakarete maruz kaldı. Manisa'daki paşa bir gün, elinde her gün ihbar mektupları ile gelen CHP yöneticisine, "Yeter artık, Manisa'da insan kalmadı, bir daha seni karşımda görmek istemiyorum" demiş, büyüklerimden dinlemiştim.
SÜRGÜN EDİLDİLER
27 Mayıs ihtilalini yapanlar ellerindeki gücü başkalarına kaptırınca hoşnutsuzluk yaratmaya başlamıştı. Rahmetli Türkeş, "Bu ihtilali biz, bunlara bırakmak için mi yaptık?" deyince, 14 arkadaşıyla birlikte Türkiye'nin en uzak bölgelerine çeşitli görevlerle sürgüne gönderilmişti. Talat Aydemir, albay olarak bundan hoşnut olmayanlardandı. Aydemir ve arkadaşları meclisi çevirerek hükümet üyelerini istifaya davet etti. Rahmetli İsmet İnönü, Başbakan olarak direndi. Kışlalarına döndükleri takdirde af edileceklerini söyledi. Uzun pazarlıklar sonrası Talat Aydemir ve arkadaşları kışlalarına döndüler. Ancak ortalık durulmadı. Bir süre sonra Talat Aydemir tekrar ihtilal teşebbüsünde bulundu. Hava kuvvetleri komutanı İrfan Tansel paşa ihtilali önledi. Sonra Aydemir ve Fethi Gürcan idam edildi. Birçok subay ordudan atıldı. Ülkemiz 5 yıldan fazla sancılı günler geçirdi.
DEMİREL'Lİ DÖNEM…
1965 yılında rahmetli Süleyman Demirel'in Genel Başkan olduğu Demokrat Parti'nin devamı Adalet Partisi seçim sistemine rağmen tek başına iktidar oldu, kalkınma hamlesi başladı, halkın yaşamında iyileşme görüldü. 1969 seçimlerinde Adalet Partisi tekrar tek başına iktidar oldu. Demokrat Partililerin başta rahmetli Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve arkadaşlarının affı askerde büyük sıkıntı yarattı. Ülkeyi yönetmeyi alışkanlık haline getiren generaller Başbakan Demirel'in yönetimine 1971 yılında muhtıra verdiler. Demirel istifa etmek zorunda kaldı. Kurulan çeşitli koalisyon hükümetleri iktisadi durumu kötüye götürdü.
ECEVİT'Lİ DÖNEM…
CHP'de Genel Sekreter olan merhum Bülent Ecevit, parti içinde darbeye karşı çıktı, bir süre sonra da İsmet İnönü'yü kurultayda genel başkanlıktan ederek partinin başına geçti. 1973 seçimlerinde Adalet Partisi zaafa uğradı, CHP Ecevit ile başarı sağladı. Necmettin Erbakan'ın başında olduğu Milli Selamet Partisi ile koalisyon kuruldu. İşçi ve öğrenci hareketleri başladı. Ülkede halkın ihtiyaçları bulunamayacak noktaya gelindi. CHP-MSP koalisyonunda Manisa kabinede CHP'den rahmetli Mustafa Ok ile temsil edildi. Bu dönemde Köy İşleri Bakanı olan Mustafa Ok'un ısrarıyla Ankara'da göreve başladım, Bakan Danışmanı olarak. Sık sık seyahatlere çıktım. Tariş'teki sıkıntıları görmem için Bakan Mustafa Ok tarafından görevlendirildim. Ülkede huzur ortamı kalmamıştı. 1977 seçimlerinde CHP tek başına iktidar olma şansını 12 milletvekili eksiği ile yakaladı. Güneş Motel'de Adalet Partisi'nden seçilen 12 milletvekili ve bağımsızlara bakanlık koltuğu vererek Başbakan olan Ecevit, ülkeyi yönetmeye çalıştı. Ama öğrenci hareketleri doruğa çıkmıştı. Sağ-sol çatışmaları şiddetlenmiş, mezhep kavgaları körüklenmiş, ekonomi felç olmuştu.
12 EYLÜL'E GELDİK…
Sonra Demirel diğer partilerle Milliyetçi Cephe Hükümeti'ni kurdu. 1980'e kadar çalkantılar devam etti. Parlamento Cumhurbaşkanı'nı seçemedi ve 12 Eylül'e geldik. Pazartesi günü kaldığım yerden yazmaya devam edeceğim…
Bu yazı 485 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
10 FARKLI SUÇTAN ARANIYORDU
MANİSA'NIN Şehzadeler İlçesinde 10 farklı suçtan aranan şahıs polis ekiplerince yakalandı.
EVLERİ BİR KEZ DAHA BAŞLARINA YIKILACAKTI!
DEPREME dayanıksız olduğu belirlenen Kadın Sığınma Evi için yıkım kararı çıktı… Kadınlar güvenli başka bir eve taşındı
TARIMSAL DESTEKLER BELLİ OLDU
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu.
ÇÖZÜM KOLEJİ'NDE HEDEFLER BÜYÜK!
ÜLKENİN önemli eğitim kurumları arasında yer alan, daha önce yayıncılık ve dershanecilik sektöründe önemli hizmetler veren Çözüm Koleji, yeni eğitim öğretim yılından itibaren Manisa'da olacak
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSA'DA TREN KAZASI
MANİSA'DA hemzemin geçitte tren kazası meydana geldi.
ASTSUBAY, DARBECİ GENERALİ ALNINDAN VURDU!
GÜVENLİK uzmanı, Eski Özel Kuvvetler mensubu Mete Yarar dile getirdiği iddialar kan donduracak cinsten
18.7.2017

Süper Lig Puan Durumu

Anket

Milli takımın başına getirilen Mircea Lucescu sizce başarılı olacak mı?
Evet
Hayır
Kararsızım

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com