Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
ERTUĞRUL AYTAÇ
» BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN HALK NEYE GÖRE OY VERECEK?
27 Ocak 2017 Cuma
Türkiye'de hükümet sistemini değiştirecek yasa cumartesi gecesi TBMM'de kabul gördü. 15 günlük maratonda CHP'nin çabaları sonuç vermedi. Vermeyeceği de belliydi. Dedikodu üzerinden siyaset stratejisi çizersen CHP'nin durumuna düşersin. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, devlet adamlığı çizgisi ile iki başlı sistemin ortadan kaldırılması için AK Parti ile tam bir mutabakat içinde olduğunu görmemek siyasette sınıfta kalmak demektir. CHP Anayasa Mahkemesine gideceği şovunu yapıyor. Anayasa Mahkemesi'nden sonuç çıkmayacağını bile bile gidiyor; dostlar alışverişte görsün diye… Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçti. Kampanyasını partiler üstü yürütecekmiş. HDP ile Meclis'te aynı çizgide kalan CHP'ye millet itibar eder mi? Edip etmediğini Nisan ayında açılan sandıklarda göreceğiz. MHP tabanı ‘Evet'e sıcak bakmıyormuş. Bahçeli'nin tabanında karşılığı kalmamış var sayımları gerçekçi değil. Elbette Meclis'te olduğu gibi bir kısım MHP'li oyunu ‘Hayır'a koyabilir. Referandumda ‘Evet' oylarının çoğunluğunu engellemesini beklemek ise hayal olur. Araştırma şirketleri harıl harıl çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve MHP propaganda alanına inmediği halde şu anda ‘Evet' oyları %53-55 bandında, gerisini varın siz hesaplayın. Televizyonlarda bilimadamı sıfatı ile çıkıp yorum yapanlara gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Neymeş efendim milletin Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi ile ilgili bilgisi yokmuş. Sanki geçmişteki Anayasa oylamalarında vardı. Millet konjektür neyi gerektiriyorsa sandığa gidip oyunu ona göre kullanır. Bu millet güçlünün ve kendisini yönetecek liderlerin sözlerine kulak verir. 1 Kasım genel seçimlerini birebir bilen Manisa'nın damadı Adil Gür'ün araştırmaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı. Kendisi de bu konuyu köşesine taşımış. Gerçeği öğrenmeniz için virgülüne dokunmadan o yazıyı köşeme taşıyorum. Gerçekler ve hayaller birbirini tutmaz.

ANAYASA MADDELERINE BAKARAK Mı OY VERECEĞIZ?

Cumartesi sabaha karşı Hükümet Sistemi değişikliğini içeren anayasa teklifi TBMM'de kabul edildi. 330 ile 367 arasında bir oyla kabul edildiği için, yapılacak bir referandum ile halkın onayı aranacak. Sanıyorum nisan ayının ikinci haftası gibi vatandaşın önüne gelecek, halk kararını verecek, ya evet ya hayır diyecek. Dün Milliyet gazetesinde halkımızın anayasa konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğuna dair araştırma sonuçlarımız yayınlandı. Araştırma sonuçlarında görüldüğü gibi halkımız anayasa konusunda pek de bilgi sahibi değil. Türkiye'de yürürlükteki anayasa ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olmalarını beklemek, vatandaşlara haksızlık olur. Yüzlerce madde, geçici madde, fıkra derken hukukçuların dahi anayasa kitapçığına bakmadan pek çok maddeyi bilmesine imkan yok. Ama öyle maddeler var ki örneğin; "Anayasa'nın değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez, ilk 4 maddesinden bildiğiniz var mı" sorusuna her iki kişiden biri, tek bir madde dahi bilmediği cevabını vermiştir. "Türkiye hangi sistemle yönetiliyor", "parlamenter sistem nedir" sorularına verilen cevaplara baktığımızda da, benzer sonuçlar görüyoruz.

Hiç unutmuyorum 2010 referandumunda gerek referandum sürecinde, gerekse referandum günü sandık başında evet diyenlere; hangi madde veya maddeler için evet dediğini, hayır diyenlere hangi maddelerden dolayı hayır dediklerini sorduk. Gördük ki evet diyenlerin de hayır diyenlerin de yaklaşık yüzde 70'inden fazlası tek bir madde dahi söyleyemediler. Vatandaşlar parti aidiyetiyle veya başka gerekçelerle sandığa gidip oy pusulasındaki evet veya hayır mührünü bastılar. İşte önümüzdeki referandumda da buna benzer bir davranış sergileyeceğiz, aynı gerekçelerle sandığa gideceğiz.

Önümüzdeki referandumun propaganda sürecinde siyasi partiler anayasa değişikliğinin olumlu veya olumsuz yönlerini seçmene anlatmaya çalışacaklar. Ancak her şeye rağmen 2010 anayasa referandumuna benzer bir şekilde seçmenler parti mensubiyeti veya farklı motivasyonlarla sandığa gidip oylarını kullanacaklar. Anlatmaya çalıştığım konu yapılan anayasa değişikliği ile HSYK üyeleri nasıl atanacak, askeri yargıda ne gibi değişiklikler olacak, seçmen buna bakarak veya bunları inceleyerek karar vermeyecek.

Önümüzdeki günlerde evet ve hayır kampanyalarını göreceğiz. Evet kampanyasının ülkenin bekası, terörle mücadele, istikrar gibi konular üzerine kurulacağını tahmin ediyorum. Hayır kampanyasını yürütenler ise yetkilerin tek kişi elinde toplanmasının sakıncaları gibi temaları işleyecekler. Referandum takvimi içerisinde biz araştırmacılar da yaptığımız araştırmaları zaman zaman kamuoyu ile paylaşacağız. Hangi kampanyanın ne kadar etkili olacağını ve referandum sonuçlarını ne kadar etkileyeceğini, birlikte yaşayarak göreceğiz.

Her yazımda ısrarla altını çizerek vurgulamaya çalışıyorum, ülkemiz gerçekten zor bir dönemden geçiyor, bunu fırsat bilen dahili ve harici düşmanlarımız pusuda bekliyor. Nasıl ayrıştırırız, nasıl birbirine düşürür ve böleriz diye. Bu nedenle çok ama çok dikkatli olmalıyız. Burada vatandaşlardan daha çok siyasetçilere görev düşüyor. Birlik ve beraberlik ruhumuza zarar vermeyen, ötekileştirmeyen bir dil kullanmaya lütfen dikkat edelim. Tek kişinin dahi gönlünün kırılmadığı, burnunun kanamadığı bir referandum süreci yaşamayı diliyorum.

Bu yazı 288 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
MANİSA'DA SİLAHLI SALDIRI: 1 ÖLÜ
Manisa'nın Soma ilçesinde iş yerinde silahlı saldırıya uğrayan kişi yaşamını yitirdi.
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
CİNSEL İSTİSMAR ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
MANİSA'daki parklarda, kız çocuklarına cep telefonundan porno görüntüler izletip, cinsel istismarda bulunduğu ve 9 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırmaya çalıştığı ileri sürülen 36 yaşındaki Arif A., gözaltına alındı.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
CAMİ İMAMI CİNSEL İSTİSMARDAN TUTUKLANDI
Manisa'da cami imamı küçük yaşta çocuklara cinsel taciz yaptığı iddiası ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com