Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
ERTUĞRUL AYTAÇ
» 12 EYLÜL DARBESİ
26 Temmuz 2016 Salı
ÜLKEMİZİN demokrasi ile darbeler arasında gidip geldiği günleri fazladır. 1960 ihtilalinden sonra ordumuzun içinde sivil yönetimi hakir görüp, "Bunlar mı bize emir verecek?" diyerek darbe teşebbüsleri içinde örgütlenenler hep vardı. Bunda, sivil toplum örgütlerinin ve aydın geçinenlerin de rolü büyüktü. Siyasetçilerin hiç mi günahı yoktu? Parlamentoda Cumhurbaşkanı seçmek için bir araya gelemeyenler, her gün sağdan soldan binlerce gencin öldürüldüğü ortamda sıkıyönetime rağmen çare bulamayınca, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren yönetimindeki komuta kademesi olarak ülke yönetimine el koydu.
İSTİHBARAT ZAAFI MI VAR?
Bugün ise günlerdir konuşuluyor, "15 Temmuz darbesi kansız bir şekilde neden önlenemedi? İstihbarat zaafı mı var?" diye. Bakın, o günleri yaşamış, 11 Eylül günü de Başkent'te başta Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral olmak üzere Başbakan rahmetli Süleyman Demirel ve kabine üyeleriyle görüşmüş biri olarak söylüyorum, ne önlem alırsanız alın, ordu kademelerinde ne değişiklik yaparsanız yapın, önleyemiyorsunuz! Başbakan Süleyman Demirel'e 12 Eylül ihtilalinden önce, "Ordunun içinde kıpırdanmalar var" diye haber ve bilgi gelmedi mi sanıyorsunuz? Başbakan Demirel ordu üst kademesinde şüphe duyulan bütün kuvvet komutanlarını değiştirdi. Ege Ordu'dan Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğan Kenan Evren Paşa'yı getirdi. Adalet Partisi (AP) Manisa Milletvekili Alaşehirli Süleyman Çağlar ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral, Kenan Evren Paşa ile can ciğer kuzu sarması gibiydi. Elbette o gün ülkenin hali de iyi değildi. Polis Teşkilatı ikiye bölünmüştü. Mezhep kavgaları ve sağ sol davası nedeniyle insanlar birbirlerini katlediyordu. O zor günleri gazeteci ve siyasetçi olarak yaşadım. Demirel, sıkıyönetim komutanlarına her türlü yetkiyi vermesine rağmen olaylar durulmuyordu. 12 Eylül darbesi gerçekleşince ne hikmetse her şey bir günde süt liman olur hale geldi.
11 EYLÜL 1980'DE ANKARA'DAYDIM
Gelelim 11 Eylül'e, o gün Selahattin Canuyar, Ali Filizkan, ben ve rahmetli Emin Güntürk ile Ankara'daydık. Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kızılay'daydı. Bakan Sümer Oral ile bir araya geldik, sonra TBMM'ye gittik. Rahmetli Emin amcanın bir yakını Polatlı'da askerdi, O'na ziyarete gitti. Ankara'nın göbeğinde bombalar patlıyor, gençlerin birbiriyle çatıştığı oluyordu. Durum iyi değildi! Sümer beyle bunları konuştuk, TBMM'yi gezdik, Başbakan Süleyman Demirel ile görüştük, saat 14.00'de de Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na döndük. Sümer Oral'ı severdik, O da bizleri sever ve değer verirdi. Bakan Oral bize ısrarla, "Akşam yemeğini beraber yiyelim, yola öyle çıkın" diyordu. Kararsızdık. Bir ara Bakan yanımızdan ayrıldığında Emin amca, Selahattin Canuyar'a, "Polatlı'daki asker yeğeni gördüm, ‘Tanklar Ankara'ya doğru yürüyor' dedi" deyince, Selahattin Canuyar hayatta, Emin amcayı azarlar nitelikte, "Şom ağızlılık yapma" dedi. Ben duruma hemen müdahale ettim. Aramızda kısa bir görüşmeden sonra yola çıktık. Gece 22.30 sıralarında Manisa'ya geldik. Ben Dilşeker Mahallesi'ndeki evime geldim. Yol yorgunluğu ile hemen yattım. Sabah saat 07.00 sıralarında eşim Nermin hanım, "Kalk, ihtilal oldu" dedi. "Dün Ankara'daydık, nereden çıktı?" dememe kalmadı, radyodan marşlar okunurken ülkeye ordunun el koyduğunu öğrenmiş oldum. O tarihte hem gazeteciliğin, hem de siyasetin içindeydim. AP İl Başkanı Ümit Canuyar'ın yönetiminde partinin İl Sekreteri'ydim.
ÇANTAMI HAZIRLADIM
Hafızama 1960 ihtilalinden sonra Demokrat Parti (DP) yöneticilerinin gözaltına alınışları geldi. Hemen küçük bir çantanın içine giysilerimi ve birkaç eşyamı koyarak evden çıktım. Dere boyundan Jandarma Birliği'ne gitmeye çalışıyordum. Jandarma Komutan Vekili Keramettin Demirdöven Binbaşı ile ihtilal öncesi Emniyet Müdürü Necdet Menzir ile birlikteydik. Gidip O'na teslim olmak istiyordum. Yakalanmadan Jandarma'ya ulaştım. Komutan askerleri toplamış talimatlar veriyordu. Beni gördü, "Hoş geldin kardeşim" dedi ve beraberce makamına oturduk. Ben tedirginim. Keramettin Binbaşı talimat verdi, kahvaltı hazırlattı. Benim yiyecek halim yoktu. Bana, "Ne bu halin? Kahvaltını yap, buradan doğruca Tugay Komutanlığı'na git, gazeteciler için sokağa çıkma izni verildi" dedi. Kendi kendime, "Komutan dostluğu nedeniyle bana gereğini yapmıyor, Tugay'a gönderiyor" dedim. Yapacak bir şey yoktu. Halkın seçtiği iktidar devrilmiş, TBMM feshedilmiş, partiler de kapatılmıştı. Keramettin Binbaşı yine bana, "Endişe edilecek bir durum yok, Tugay'a git, kartını al" dedi. Tugay'a gittim, Abdullah Paşa ile karşılaştım, "Ne işin var?" dedi, ben de, "Paşam, gazetecilerin görevlerini yapması için izin çıkmış, onun için geldim" dedim. Emir subayına baktı, emir subayı da, "Böyle bir emir geldi" dedi. Abdullah Paşa, "Git al" dedi. Ben kartı aldım, doğruca Emniyet Müdürlüğü'nün karşısındaki Sergen Pastanesi'ne gittim. Yüksel Gördes'in de fotoğraf stüdyosu oradaydı, aynı zamanda Demokrat İzmir ve Cumhuriyet Gazetesi'nin muhabiriydi. İhtilalin ilk dakikalarından öğleye kadar orada oturdum.
ŞEHİTLER VEREREK ÖNLEDİK
Manisa'da 12 Eylül ihtilalinde sağcı ve solcu gençler gözaltına alındı, hatta CHP yönetimi de. Bizlerle ilgili, yani AP mensuplarından gözaltına alınanları hatırlamıyorum. Bu ihtilal de çok acı geçti. Bugün AK Parti Milletvekili olan Selçuk Özdağ çok işkence gördü diğer gençler gibi. 7 yıl hapse mahkum edildi. O gün de 12 Eylül ihtilalinin arkasında Amerika'nın olduğu hep dile getirildi. Bugün, 15 Temmuz darbesinin arkasında Amerika'nın parmağının olduğu iddialarının dolaştığı gibi. 15 Temmuz'u Allah'a şükür halkın zaferi ve şehitler vererek önledik.
Gün birlik beraberlik günüdür. Bütün siyasi partiler bundan sonra diyaloglarını daha iyi geliştirsinler. Bu ülke hepimizin.

Bu yazı 512 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
DENİZ YOLUNDA KAZA
İZMİR'in Bergama ilçesinde bir otomobille minibüsün karıştığı kazada 5'i çocuk 11 kişi yaralandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
BAKICI DEĞİL CANAVAR
SOSYAL medyada tartışma konusu olan gizli kameraya takılan bakıcının çocuğa şiddet görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. Uzmanlar çocuklarını bakıcıya bırakan anne babaları takipçi olmaları konusunda uyardı.
MANİSA'YI ÜZEN İNTİHAR
MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve Manisalıların yakından tanıdığı OSB Restorant'ın sahibi Ogün Görüşken, göğsüne kurşun sıkarak intihar etti.
MANİSA'YI ÜZEN ÖLÜM
HAFTA sonu tatili için gittiği Antalya'nın Kemer ilçesinde denizde boğulan doktorun cenazesi memleketi Akhisar'a gönderildi.
HANGİ OKULLAR KAPATILDI?
OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre 1043 özel öğretim kurumu kapatıldı. İşte OHAL kararnamesinde kapatılan Manisa'daki özel okulların isimleri:
24.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com