Dünya coğrafyasına inceleyip haritaya şöyle bir baktığımız zaman, 

Geçen yıllarımız da SOSYOLOJİK açıdan daha çalkantılı, daha vahim ve günümüze göre daha ilkel bir yaşamın yaşandığını anlamaktayız. 

Nitelikli olarak yaşama açısından değerlendirdiğimiz de, bugün göz ardı edilecek bir durumun olmadığını ve dünya üzerin de önemle durulması gereken sorunlar yumağının oluşturulmakta olduğunu yaşamaktayız. 

EMPERYALİSTLER tarafından mazlum ülkelerin sömürüldüğünü, 

Kasap LİDERLERİN yetiştirildiği bir dünya da yaşamaya çalışmaktayız. 

Bilim ve teknoloji de gelişmelere karşın, bugün dünya da toplumları büyük ölçü de etkilemekte olduğunu bildiğimiz, 

Bu yoz kültürün, 

Bu yoz sömürü düzeninin 

Bu yoz ezme duygusunun olduğunu ve de olmakta olduğunu görüyor ve yaşıyoruz. 

İnsanlar çağımızın getirdiği teknoloji ile yaşamlarını sürdürmeye çalışırlarken, olayları algılama da METAFİZİK değerlerin etkin olduğunu görmektedirler. 

Kamuoyumuz ve halkımız arasında görülen bu somut olaylar ve gelişmeler, siyasilerin ve siyasetçilerin kitleleri etkilemek için bilimsel değerleri olmayan popülist davranışlar ve politikalarla insanlarımızı yönlendirmektedirler. 

Bu süreçten yararlanmak isteyen DİNSEL kurumların da, hatta çeşitli SOSYAL örgütlerin de bu alanda genişleme çabalarını görmekteyiz. 

Bugün bu örgütlerinde toplumlar üzerinde baskı unsuru olduğunu, toplumları da etkilediğini bilmekteyiz. 

Bu aşama da; 

Aydınlanmasını gerçekleştirmiş toplumlar ve ülkeler, bilim ve teknoloji de tüm gelişmeleri imza atmışlardır. Gelişmiş ülkelerde ki toplumlar da bu gelişmeleri görmenin ciddiyetini ortaya koymaktadırlar. 

Ülkelerin eğitim politikalarının asıl amacı ise, bilim ve teknoloji de yetkin ve etkin elemanlar yetiştirmektir. 

Bu bilgilerle örtüşen sosyal değerlere öne çıkarmak, çıkarılan bu değerlerle de bireyler yetiştirmenin hazzını duymaktadırlar. 

Bu gün dünya da gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların bilimsel değerlerle düşünebilen, bilgi ve becerileriyle başarılı hizmetler geliştirebilen insanların DOGMA değerlerin etkisin de kalarak davranışlar gösterebileceklerinin düşünülmesi bile akla ve mantığa aykırıdır. 

Bugün kendi ülkemize bir bakacak olursak, ülkemiz siyasetinde, batı medeniyetlerinden örnekler alarak gerçekleştirmek istediğimiz aydınlanma projelerini uygulamakta zorluk çekmekteyiz. 

Bin Dokuz Yüz Ellilerden bu yana ülkemiz de iktidara gelen tüm partiler eğitimimiz de reform yapıyoruz diyerek eğitimimizi yazboz tahtası haline getirdiler. 

Çağdaş eğitimde batı devletlerinde görülen sapmaların da, ülkemiz de de görülmekte olduğu aşikardır. 

METAFİZİK değerlere önem verilerek bilimden uzaklaşılması bugün eğitim sistemimizde ÜTOPYACI bir sisteme doğru yol alınmakta olduğunun görüldüğü bir model yaşamaktayız. 

Eğitim politikamız DOĞMA değerlerin rüzgarın da savrulup gitmektedir. 

Her ilde bir üniversite olması demek, 

Her ilçede bir yüksekokul olması demek, 

Evrensel değerlerden uzak, bilimden uzak bir EĞİTİM FELSEFESİ ile başarılı olmak mümkün değildir. 

Bu gün ülkemiz de merdiven altı denilen eğitim diye adlandırabileceğimiz tarikatlara bağlı evlerde eğitim verilmiyor mu? 

Halbu ki; Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı onun koordinasyonluğunda Özel Öğretim Kurumlarımız ülkemiz de hizmet verse yetiştirilebilecek birçok öğrencimiz bu aşamada ülkemize katkı sağlayabilecek yapıya sahiptirler. 

Asıl amacımız nitelikli bir eğitim modeliyle hem adı üzerin de Milli Eğitim sistemimizin devletimiz kanalıyla, hem de devletimizin denetimiyle özel eğitim kurumlarımız teşvik edilse eğitimimiz de büyük yol almış oluruz. 

Eğitim de fırsat eşitliği için, herkese, her yer de, dünya standartların da bir eğitim vermelidir. 

Geleceğimizin okullarına da, müfredat programlarına da ona göre hazırlamalı siyasi emellerden çıkarmalıdır. 

Gerçekten ülkemize seviyorsak kendi çıkarlarımızdan çok ülkemiz çıkarlarına düşünüyorsak bu programları hemen uygulamaya sokarak zaman kaybetmemeliyiz. 

Yanlış mı? 

Esen kalınız efendim. 

  

  

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.