banner72

Manisa'da Zarar Büyük!

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçtiğimiz günlerde meydana gelen don olayının ardından konuştu.

Manisa'da Zarar Büyük!

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçtiğimiz günlerde meydana gelen don olayının ardından konuştu.

03 Nisan 2016 Pazar 11:15
Manisa'da Zarar Büyük!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, donun, birçok ilde erken çiçek açan meyve ağaçlarını vurduğunu söyledi. Bayraktar, "36 ilin çeşitli ilçelerinde, fındık, kayısı, ceviz, badem, şeftali, nektarin, üzüm, kiraz, armut, erik, kivi ağaçlarındaki çiçeklerin don zararından değişik oranlarda etkilendi" dedi.
Bayraktar, çiçeklerde meydana gelen don zararının verime bir miktar etkisi olacağını, ancak, hava sıcaklıklarının optimum seviye de devam etmesi durumunda üründe büyük kayıplar yaşanmayabileceğini vurguladı.
Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, don zararından etkilenen illerin, Giresun, Ordu, Trabzon, Bursa, Malatya, Manisa, Denizli, Mersin, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Mardin, Niğde, Şanlıurfa, Ankara, Eskişehir, Nevşehir, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta, Bilecik, Yalova, Tokat, Amasya, Iğdır, Elazığ, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Uşak, Edirne olduğunu belirtti.
YALANCI BAHARLA ERKEN ÇİÇEKLENME BİR AY ÖNCE GERÇEKLEŞTİ
Ziraat Odalarından aldıkları bilgilere göre, önemli meyve üretici illerinden Isparta, Karaman, Bursa, Bilecik, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Düzce illeri başta olmak üzere genel olarak çoğu ilde erik, kiraz, şeftali, nektarin, badem, ceviz, armut, elma, kayısı, fındık gibi meyve ağaçlarının erken uyandığını ve erken çiçeklenme gerçekleştiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
"Birçok meyve ağacında Mart ayı sonunda oluşması beklenen erken uyanma ve çiçeklenme, bu yıl artan hava sıcaklıkları nedeniyle yaşanan ‘yalancı baharla’ bir ay önce gerçekleşti. Mart ve Nisan aylarında gerçekleşebilecek düşük hava sıcaklıklarının özellikle meyveler için hayati önem taşıdığını daha önce bildirmiştik. Ayrıca risk taşıyan Mart ayı içinde hava sıcaklıklarına yönelik açıklama yapmıştık. Nitekim, 16-20 Mart, 27-29 Mart 2016 tarihlerinde yoğun yaşanmakla birlikte Mart ayının ikinci yarısında don, ülke genelinde birçok ilimizde erken çiçek açan meyve ağaçlarındaki çiçeklerde etkili oldu."
"VERİME ETKİSİ OLACAK"
Söz konusu zararın meyve oluşumunu ve sonuçta verimi ne kadar etkileyeceği konusunda bugünden tahmin yapmanın mümkün olmadığını belirten Bayraktar, "Bu tarihte çiçeklerde meydana gelen don zararının verime bir miktar etkisi olacak. Bu kesin. Ancak, hava sıcaklıklarının optimum seviye de devam etmesi durumunda büyük kayıplar yaşanmayabilir. Mart ayında gerçekleşen don riskinin yanı sıra Nisan ayı da oldukça önemli. Nisan ayında don riski devam ediyor. Bu ay gerçekleşebilecek don zararının meyvelerde kaybı daha fazla olabilir. Meyvecilikte optimum koşulların sağlandığı dönemlerde de meyve ağaçlarında açan çiçeklerin hepsi meyve bağlamamaktadır. Normal verim yıllarında açan çiçeklerin yaklaşık olarak elma ve armutlarda yüzde 10-15, kayısılarda yüzde 15-20, kirazlarda yüzde 25-30 ve bademlerde yüzde 20-30'u yeterli bir ürün sağlamaktadır. Mart ayı don zararının etkileri ve devamında Nisan ayı iklim koşulları, 2016 yılı meyve rekoltelerinin belirlenmesinde etkili olacaktır" ifadelerini kullandı.
İL İL MEYVE ÇİÇEKLERİNDE DON ZARARLARI
Bayraktar, yaptıkları ilk tespitlere göre, gerçekleşen don riskinin meyve ağaçlarında açan çiçeklere verdiği zararın boyutları konusunda şu bilgileri verdi: Bayraktar, Manisa’yla ilgili “Kurutmalık ve sofralık üzüm çeşitlerinde, Saruhanlı ilçesinde yüzde 20-80, Yunusemre ilçesi yüzde 50-80, Ahmetli ilçesi yüzde 15-40, Akhisar ilçesi yüzde 20-80, Gölmarmara ilçesi yüzde 20-60, Alaşehir ilçesi yüzde 10-80, Karaoğlan mahallesi yüzde 40, merkezde yüzde 50-80, Salihli ilçesi yüzde 10-80, Sarıgöl ilçesi yüzde 20, Turgutlu ilçesi yüzde 20-60 çiçek kaybı zararı bulunuyor.” dedi.

Son Güncelleme: 03.04.2016 11:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol