banner72

Mültecilerin Yol Haritası Belli Oldu

AB ile yapılan anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına gelen mülteciler yarın Türkiye'ye geri gönderilmeye başlayacak.

Mültecilerin Yol Haritası Belli Oldu

AB ile yapılan anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına gelen mülteciler yarın Türkiye'ye geri gönderilmeye başlayacak.

03 Nisan 2016 Pazar 11:02
Mültecilerin Yol Haritası Belli Oldu

Merakla beklenen mültecilerin nasıl Türkiye'ye gönderileceği ortaya çıktı. AB ile yapılan anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına gelen mülteciler yarın Türkiye'ye geri gönderilmeye başlayacak. İçişleri Bakanı Efkan Ala da pazartesi günü 500 kişinin Türkiye'ye gönderileceğini açıkladı.
Ancak 5 Yunan adasında tutulan mültecilerin bulunduğu merkezlerde 4 Nisan yaklaştıkça tansiyon da yükseldi. Sakız'da Vial'da bulunan mülteciler önceki gece dışarıya kaçıp Atina feribotlarının yanaştığı limanda eylem yaparken, Midilli'de güvenlik önlemleri daha sıkı.
Adada güvenlik önlemleri de arttırıldı. Avrupa ülkelerinden de takviye polis ekipleri geldi. Midilli'de pazartesi başlayacak geri gönderme planı şöyle oluşturuldu: Pazartesi'den başlamak üzere her gün 250 mülteci Dikili'ye gönderilecek. Anlaşma yapılan Ayvalık'tan kiralanan Türk feribotları Jalem 100'er kişiden iki tur Turyol ise 50 kişiden tek tur yapacak.
Kapalı hızlı tekne ile gönderilecek her mülteci için bir polis de bulunacak. Frontex gemisi de tura eşlik edecek. Çarşamba gününe kadar ilk etapta Midilli'den 750 mülteci taşınmış olacak. Tur sayısı artırılabilecek. Sakız'dan da yine mültecilerin kapalı tekne ile Çeşme'ye getirilmesi ve hazırlanan bölümde işlemlerin yapılması planlanıyor. Mülteciler buralardan otobüslerle yerleştirilecekleri kamplara gönderilecek.
ALA: ALDIĞIMIZ HER SURİYELİ İÇİN BİR SURİYELİ'Yİ AB'YE GÖNDERECEĞİZ
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında varılan göçmen mütabakatıyla ilgili olarak, 'Aldığımız her bir Suriyeli göçmen için, bir Suriyeliyi Avrupa Birliği'ne göndereceğiz. Bu projenin ana cümlesi budur" dedi.
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 'Yasa Dışı Göçle Mücadele İstişare Toplantısı düzenlendi. Bodrum Ramada Otel'deki toplantıya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Muğla Valisi Amir Çiçek, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Manisa Vali Vekili Mehmet Yüce, Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Emre, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, Göç İdaresi yetkilileri, illerin kolluk kuvvetleri rütbelileri katıldı.
YARIN BAŞLIYOR
Ala, toplantıdaki konularının yasa dışı göçle etkin mücadele olduğunu, bunu değerlendireceklerini belitti. Bu konuda, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında bir mutabakata varıldığını kaydeden Bakan Ala sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu mutabakat çerçevesinde önümüzdeki pazartesi, 4 Nisan'dan itibaren geri kabullerimiz başlayacak. Suriye'den ülkemize göç edenler ve başka ülkelerden ülkemize göçmen olarak gelenler, yasa dışı yollarla Ege Denizi'nden Yunanistan'a, oradan Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerine geçiş yapıyorlar. Bu konuda şimdiye kadar çeşitli önlemler aldık. Son günlerde çok daha fazla çaba içerisinde Avrupa Birliği ile beraber yeni bir takım değerlendirmeler yaptık, yeni önlemler aldık. Bu çerçevede bir mutabakata varıldı ve bu mutabakatın gereği de şimdi yerine getiriliyor. Suriye'de yaşanan krizden dolayı Türkiye'de şu an itibari ile 2 milyon 749 bin Suriyeli kardeşimizi misafir etmekteyiz. Bu sayıya başka ülkelerden gelenler de eklendiğinde 3 milyon 69 bin 640 kişi Türkiye'de göçmen olarak bulunmaktadır. Türkiye bu kadar kişiyi takdire layık biçimde misafir etmektedir. Bu güne kadar 10 milyar dolar civarında harcama yaptık. Bu konularda uluslararası bir takım yapıların, kuruluşların ya da başka ülkelerin maalesef henüz 450 milyon civarında bir yardımı olmuştur. Tabi Avrupa Birliği'nin ve yaptığımız görüşmeler sonucunda varılan mutabakat çerçevesinde yapacağını taahhüt ettiği, yani henüz ulaşamamıştır ama ulaşacaktır, ulaştığında onu da zikrederiz."
‘ALDIĞIMIZ KADAR GÖNDERECEĞİZ'
"Birebir aldığımız Suriyeli kadarda Avrupa Birliği ülkelerine, bizim belirlediğimiz Suriyeli göçmenlerden göndereceğiz" diye sözlerine devam den Bakan Ala, "Bu sistem şimdi işlemeye başlıyor. Şu an Yunan adalarında 25 irtibat görevlimiz var. Yunanistan'dan 5 irtibat görevlisi geldi. Son aldığımız raporlara göre, son 10 gün içerisinde Yunan Adaları'na geçen yasa dışı göçmen sayısında çok ciddi bir düşüş vardır. 10'da 1'e düşmüştür. Günlük 300 kişinin altına inmiştir. Bu alınan tedbirlerin, yapılan görüşmelerin ortaya konulan politikanın ne kadar gerçekçi, etkili ve alıcı olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Aldığımız her bir Suriyeli göçmen için bir Suriyeliyi Avrupa Birliği'ne göndereceğiz. Bu projenin ana cümlesi budur" dedi.
PAZARTESİ 500 KİŞİ GELİYOR
Pazartesi gelecek ilk grup olarak 500 kişi istediklerini Yunan makamlarına ilettiklerini dile getiren Bakan Ala, şu ana itibari ile 400 kişinin isminin verildiğini söyledi.

Son Güncelleme: 03.04.2016 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol