Manisa’da kayıt parası bilmecesi!

Milli Eğitim Bakanlığı ve il milli eğitim müdürlükleri okullarda kayıt parası alınmayacağını söylese de bazı okullar bu yasa dışı uygulamaya devam ediyor

Manisa’da kayıt parası bilmecesi!

Milli Eğitim Bakanlığı ve il milli eğitim müdürlükleri okullarda kayıt parası alınmayacağını söylese de bazı okullar bu yasa dışı uygulamaya devam ediyor

31 Ağustos 2018 Cuma 11:04
Manisa’da kayıt parası bilmecesi!

ÖZEL HABER: BURHAN AKDEMİR

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloğuna yapılan okula kayıt yaptıracak öğrenciler için istenen evraklar okulun kapısına ve güvenlik kulübesine asıldı. Adının Spil Ortaokulu olacağı öğrenilen okulun güvenlik kulübesine yapıştırılan evrak listesinin en altında, çok da net görünmeyecek şekilde yazılan bir not velileri çileden çıkardı. Evrak listesinin en altındaki notta, velilerden pul, zarf ve buna benzer giderler için 250 TL verileceği yazıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda kayıt ücreti adı altında ücret alınmayacağını defalarca duyurdu. Bununla ilgili olarak da il milli eğitim müdürlüklerine yazıyla talimat gönderildi. Talimatta, kayıt ücreti alan okul görevlileri hakkında yasal işlem başlatılması istendi.

Yapılan bu uyarılara rağmen, çeşitli isimler altında kayıt parası alınmaya devam ettiği ortaya çıktı. Manisa’da da yeni kurulacak Spil Ortaokulu’nda pul, zarf gibi giderler adı altında kayıt parası alınması tepki çekti.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloğuna bu yıl yapılacak olan ortaokulun istenen evraklar listesine 250 TL’lik ücret eklemesi velileri isyan ettirdi.

İsminin Spil Ortaokulu olacağı öğrenilen okulun giriş kapılarına ve güvenlik kulübesine kayıt yaptıracak öğrenciler için velilerden istenen evraklarla ilgili bilgilendirme notu asıldı. Giriş kapılarına asılan notta öğrenci kayıt bilgi formu, öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi, anne baba ayrı ise velayet durumunu gösteren belge, ikamet belgesi ve iki adet de ikameti doğrulayıcı belge istendi.

Ancak okulun güvenlik kulübesine yapıştırılan bilgilendirme notunda ekstra bir satır daha yer aldı. Kulübenin camının çerçevesinin altına gizlenen ve olukça da zor fark edilen yazıda 250 TL ücret istendi. Ücreti isteme gerekçesi olarak da zarf, pul, kırtasiye giderleri gibi giderler gösterildi.

Veliler, bu durum karşısında tepkilerini dile getirirken, istenen ücretin yasal olmadığını ve şikayetlerini ilgili makamlara ileteceklerini dile getirdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Cemile çakır 2018-08-31 23:53:52

İyi akşamlar çarşamba günü kızıma kaydet dir dim okula ilk başta fodakobi parası denildi sonra da bağış mi yapmak istiyorsunuz diyerek 50 tele istenildiği benim durumum olsa özele gönderirim çocuğumu anlamadım çünkü bir anda işitme cihazı kullanan biriyim kayıt etme durumunda hocalardan zorla yapıyorlar sanki işlerini tekrar zorun ca da ses tonları yüksek ve sert bakış la davranma maruz kalıyoruz biz çocukları kimlere emanet ediyoruz bilmiyorum
Beğen · Yanıtla · Sil · 1d

Avatar
Recep aşkı 2018-08-31 15:40:26

Dolandırıcılıktan atın içeri

Avatar
Manisalı 2018-08-31 17:53:38

Özel okullara teşvik veren devletimiz, kendi okullarına sahip çukamıyor. Kapıdaki güvenlik, temizlik vs paralarını bu şekilde sağlamaya çalışıyorlar. Okul yöneticilerinin bu yola başvurmasının nedeni daha iyi bir ortam sağlamak. Vatandaş sonuna kadar haklı, üniversitelerde eğitim ücretsiz. Milli eğitimde ücretli,
Kızmak yokkkk, yola devam...

Avatar
Manisalı 2018-09-01 12:57:40

Çok komik bir HABER bu

Avatar
Manisalı 2018-09-01 12:58:53

Hangi okulda bu para ALINMİYOKİ siz onun haberini yapın

Avatar
Manisalı 2018-09-01 12:59:59

Çok komik bir HABER bu

Avatar
Manisalı 2018-09-01 13:30:52

Komik bir HABER bu Hangi okulda bu para alınmıyor ki...Bence bunun haberini yapın daha çok reyting alırsınız

Avatar
Mrvr 2018-09-01 15:12:41

Oda biseymi biz 350 tl verdik atatürk orta okuluna haram olsun