Güzgülü, AK Parti’yi vatandaşlara şikayet etti

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Saruhanlı ilçesi Gökçeköy Mahallesi’nde düzenlenen kahvaltı programına katılarak, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımları ve hizmetleri hakkında vatandaşları bilgilendirdi

Güzgülü, AK Parti’yi vatandaşlara şikayet etti

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Saruhanlı ilçesi Gökçeköy Mahallesi’nde düzenlenen kahvaltı programına katılarak, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımları ve hizmetleri hakkında vatandaşları bilgilendirdi

15 Nisan 2018 Pazar 14:43
Güzgülü, AK Parti’yi vatandaşlara şikayet etti

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, düzenli olarak her ay yapılan kahvaltı programına katılarak, Gökçeköy Mahallesi’ndeki vatandaşları Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler ve yatırımlar hakkında bilgilendirdi. Kahvaltı programına Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, MASKİ İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Hayri Okkalı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Saruhanlı İlçe Koordinatörü Aybars Özbilgin, Saruhanlı MHP İlçe Başkanı Baki Ulu, Gökçeköy ve çevre mahallelerin muhtarları ile vatandaşlar da katıldı.

MECLİSTE YAŞANANLARIN PERDE ARKASINI ANLATTI

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, kahvaltı programında yaptığı konuşmada, bir süre önce basına ve kamuoyuna yansıyan Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki borçlandırma yetkisi konusunda yaşananların perde arkası hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkan Güzgülü, “Belediye meclisleri her seçim dönemi başında, ilçe belediyeleri büyükşehirden önce meclis toplantılarını yaparlar. Meclislerinden borçlanma yetkisi alırlar. Projelerini ortaya koyarlar, bu kapsamda borçlanma yetkisi alırlar. Bir esnafın dükkanın incelenerek kredi alması gibi bizim de büyükşehrin borçlanma yetkisi olan bir rakam var. Bu rakama kadar borçlanabilirsin ama bu rakamı alırsın diğeri de veririm gibi bir rakam yok. Bu kanunen almak zorunda olduğumuz bir yetki. Bunu almazsanız birisi bir projeye kredi de verse meclisten bu yetki geçmemişse bu krediyi alamazsınız” dedi.

“İL BAŞKANLARI BU KONUDA KONUŞUP ANLAŞTI”

Güzgülü, alınacak yetki üzerine daha önce konuşulup anlaşıldığına dikkati çekerken, “Ankara’da koalisyon havası olduğu için burada da ters bir olay olmasın diye iki il başkanı AK Parti ve MHP il başkanı Cengiz Ergün’ün odasında benim de bulunduğumuz bir toplantı yapılarak durum değerlendirilmesi yapıldı. ‘Biz bir sorun çıkarmayız’ diye başlandı. Fakat meclise gittiğimizde abuk sabuk bir olayla karşılaştık. Tepkinin bir kısmı bunaydı. Önceden konuşulmuştu. Bu tip şeyler komisyona giderdi. Oradaki teklifte MHP’nin teklifi de komisyona gitmesiydi. Komisyonda gerekirse, bu az, bu çok gibi konuşulabilirdi. Anlamadığımız bir sebeple komisyona gitmesine de hayır oyu verildi. Bu aslında kanuni bir suçtur. Bu yetkiyi vermek zorunda. Buna hayır diyen insanlar kendi belediyelerinde ne yaptılar. 11 Belediye Başkanı vardı. 11 belediyenin 11’inde de bu karar geçti. Ben aynı zamanda Yunusemre Belediyesi’nin meclis üyesiyim, Yunusemre Belediyesi’nden de bulunabilirse 30 milyon iç ve dış borçlanma yetkisi diye talepte bulunuldu, meclisten geçti. Büyükşehir Belediyesi’ne gelince olmaz denildi” diye konuştu.

“ANKARA’YA DA GÜVENMİYORLAR”

Yetki verilmesine evet denilse bile son kararın Ankara’da olduğunun altını çizen Başkanvekili Güzgülü, şöyle devam etti; “Neden olmaz dendi, ben kendilerine söyledim zaten suyun vanası Ankara’da. Meclis olur dese bile bunu proje karşılığında verecek olan İller Bankası artı İçişleri Bakanının onayı ile bunu verebiliyor. O kadar teferruatlı bir konu. Mecliste bir vana var, ikinci vana iller bankası, üçüncü vana İçişleri Bakanı’nın onayı. AK Parti grubu vanayı buradan kapatıyor. Neden kapatıyor, Ankara’daki İçişleri Bakanı’na da güvenmiyor. Olur ya diyor Manisa’dakine verir diyor, biz vanayı buradan kapatalım diyor, Manisa’ya hizmet gitmesin diyor.”

“GEÇEN SENE 320 MİLYONA YETKİ ALMIŞTIK, VERMEDİLER”

Geçtiğimiz sene alınan 320 milyon liralık borçlanma yetkisini hatırlatan Güzgülü, buna rağmen kredi verilmediğini kaydetti. Güzgülü, “Geçen sene kredi limitini aldık. 320 milyon lira borçlanma yetkisi almıştık. Bundan sıfır lira aldık. Hiç kredi alamadık, vermediler. En son geçen ay Cengiz Ergün bir açıklama yaptı, İçişleri Bakanlığı’na iki MHP Genel Başkan Yardımcısı gitmiş, randevu almışlar, Başkan Ergün diyor ‘Gece 11’de beni Ankara aradı. Müsteşar yardımcısı telefonda. 320 milyon kredi limitin 200 milyona indirilmişti. İçişleri Bakanlığı’nda yeniden masaya yatırdılar, başkan kötü haber veriyorum 100 milyona indi, iyi haber veriyorum, verdiğimiz onaylandı’ dediğini söyledi. Onaylandı dediği limit, 5 Eylül tarihinde. Bugün Nisan ayındayız. Üzerinden 7 ay geçti, o bile verilmedi. Bizim oradan verilmemesi ayrı onun kavgasını yukarıdan yaparız, doğrudur yanlıştır haklıdır. Belki AK Parti belediyelerine de hepsi verilmiyordur. Çünkü Türkiye’de Diyarbakır’da şehir komple yenileniyor. Bildiğiniz gibi Sur başta olmak üzere. Büyük olaylar olmuştu. İller Bankası Güneydoğu’da korkunç para harcıyor. Devletin bütün yatırımları bu tarafa değil o tarafa gidiyor. Oraya yeniden şehirler kuruluyor. Biz bunun da farkındayız. Biz o paranın çoğunun verilmeyeceğini de biliyoruz” diye konuştu.

“OYUNUN BİR KURALI VAR, SAHAYA ÇIKMAK ZORUNDASIN”

Yapılanların bir kural içinde yürüdüğüne değinen Güzgülü, oyunu kuralına göre oynamak zorunda olduklarını belirterek, “Şimdi oyunun bir kuralı var, sahaya çıkmak zorundasın. O kurala sen uymak zorundasın, sen kredi limitini aç, o limit verilir veya verilmez, uygulanır ya da uygulanmaz. Az verilir veya verilmez. ‘Vanayı biz Manisa’dan kapatalım’ diyorlar. ‘Ellerindeki belge olmasın ki bakarsın Ankara’dan işlerini görürler’ diyorlar. Ama meclisteki konuşmamda ‘bugün böyle karşı çıkarsınız, birileri talimat verir iki ay sonra elinizi kaldırırsınız demiştim. Ben iddia ediyorum 2 aya varmaz ellerini kaldırırlar. Bu bize yaptıkları edepsizlikten başka bir şey değil. Ondan sonra da haydi arkadaşlar birlikte yürüyelim. Sen burada böyle yaparsan, sonra haydi arkadaşlar birlikte yürüyelim dersen adamın içinde otomatik olarak bir burukluk kaplıyor. İnşallah bunların hepsi zamanla aşılır diyorum” dedi.

“HİZMETLER DEVAM ETTİ”

Güzgülü, verilmeyen kredinin hizmeti etkilemediğini belirterek, “Geçen sene 320 milyon lira ek ödenek istemiştik, verilmemişti, hizmetler devam etti. Bunun verilmemesi hizmetlerin bitmesi anlamında değil. Cengiz Ergün, kendi hesabını kitabını buradan yapar. Biz hedef koyduk. Önce köylerimiz dedik. Maalesef 15 sene Özel İdare’nin yönettiğini sizler biliyorsunuz, onların yaptığı işleri biliyorsunuz. Onların hepsini yeniliyoruz. Tekrar elden geçiriyoruz. Ne yaparız, yapacağımız yatırımların adını değiştiririz, şimdi kafadan yapılan durum değerlendirmesini söyleyeyim, garaj projesini askıya alırız onun yerine mahallerin yollarını, sularını, asfaltını yaparız. Onun parasını kendi paramızdan bu taraflara kaydırırız. Bunun çaresi var, biz çözeriz, buluruz çaresini. Onların onu yapması demek, bizim çaresiz kalmamız, bu işi yapamayız anlamı yok. Bu etik olmadığı için biz bağırıyoruz. Bu yetkiyi ver, bu yetkiyi vermen bu parayı almamıza etken değil. Sen kendi 11 belediyende, biz 17 belediyede MHP’li belediyeler dahil hepsi bu yetkiyi meclisten çıkarmış. Adana, Bursa, İstanbul, Ankara bu yetkiyi çıkarmış. Sen Manisa’ya neden bu yetkiyi vermiyorsun. Bu yetki için herkes kem küm yapıyor, bir şey söylüyor. Geçen haftaki tartışmanın özü bu. Orada Başkan Ergün’ün koyduğu bir tepki var. Neden o tepki var, 3 gün önce görüşmüşsün, ‘böyle bir sıkıntı yok’ demiş. Biz MHP ile koalisyondayız gerekirse 2 MHP’den 3 tanesi AK Parti’den olabilir denebilirdi. Ona da ses çıkarmadılar. Biz önemli değil dedik, sayısal olarak kimdeyse çoğunluk o alsın dedik. Ama hizmet anlamında kredi anlamındaki bu yaptıkları bizi rahatsız etti. Bu tepkiden dolayı meclis sonunda bizim de istemediğimiz bir görüntü oluştu. Çünkü ocak gençlerinin bir tepkileri oldu, biz de uygun görmedik ama onu da söyledim. Böyle bir tepkinin karşısında böyle bir tepkiyle karşılaşıldı” diye konuştu.

KAYIŞLAR MAHALLESİ’NE DE GEÇİLDİ

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü’nün konuşmasının ardından muhtarlar ve vatandaşlar tarafından yöneltilen sorular cevaplandırıldı. Toplantı sonrasında mahalle meydanında verilen hayır lokmasına katılan Güzgülü buradaki mahalle kahvesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Dairesi Başkanı Ersoy Arslan ve Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Zeki Bilgin’in de katılımıyla bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Kayışlar Mahalle Muhtarının davetiyle Kayışlar Mahallesi de ziyaret edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.