Şüphesiz ÇANAKKALE.

Çanakkale amma, oturup bir düşünelim. Tarih kitaplarında ki birkaç bölüm, bir avuç insanımızın ve bildiğim kadarı ile Çanakkale Şehitleri Tanıtım ve Araştırma Derneği dışında bu konu ile ilgili yazan çizen anlatan kaç kişi var? Kaç roman yazıldı, kaç film çekildi? Yazılanlar ve yapılanlar yeterli mi? Tabii ki hayır.


Manisa da Sayın Cengiz Ergün Beyefendinin direktifleri ve gözetiminde yapılan bir Çanakkale Müzesi var. Muhteşem. Kaç kişi gitti, gördü, anlattı? Kaç okulumuz oraya gezi düzenleyip öğrencileri gezdir di? İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl genelinde bu müzeyi tanıtıcı bir kampanya düzenledi mi? Bilmiyorum, açıldığı günden bu yana Manisa daki bütün okullar öğrencilerini buraya göndermiş olmalı idiler diye düşünüyorum.
Bakın, 3000 yı kadar olan bir savaşı, batı defa aten filme alıyor. Yazılan çizilenin haddi hesabı yok. Tahta Atı bilmeyen yok.
Truvayı alan Yunanlı komutan Agamemnon idi. Çanakkaleyi Türkün eşsiz kahramanlığı, feragat ve kahramanlığı, tartışılmaz savaşçı ruhu, emsalsiz vatan, millet, bayrak sevgisi neticesi geçemeyen müttefik donanmasının komuta gemisi de Agamemnon zırhlısı idi.
Neden? Düşünün bunun üzerinde!

Çanakkale ders olarak okutulmalıdır diyoruz ve dilimizin döndüğünce kalemimizin yettiğince yaşananlardan örnek ile ÇANAKKALE RUHU nedir bir bakalım.
Bilirmisiniz, 1915 ve takip eden yıllarda vatan topraklarında kurban kesilmemiştir. Çünkü Hakk yolundan şaşmayan Türk Milleti bütün hayvanlarını orduya teslim etmiş idi. Başka, başka ne yapmış idi Necip Millet ve Bu milletin koç yiğitleri? Onlar, Hicaz da, Yemen de, Irak ta, Suriye de, Kafkaslar ve Sarıkamış ta, Galiçya da, ÇANAKKALE de kendilerini kurban etmiş idiler.

Hani, bir Türkü var, ''Hey on beşli, on beşli'' çaldı mı , kalkıp oynuyorlar ya! Utanıyorum, oynayanlardan veya oynandığından değil, oynayanlara bu türkünün neyi anlattığını, neden yakıldığını anlatıp öğretmediğimiz den. Bilinmeli ki bu türkü, Çanakkale savaşına giden Rumi 1315 doğumlu gençler için yakılmıştır.

Bilinmeli ki 1915-1916 yılı Balıkesir Lisesi 12 sınıf öğrencileri sınıf geçememişlerdir. Onlar Çanakkale de Şehadet şerbetini içerek Uçmağa geçmeyi tercih etmişlerdir.
Onlardan Galatasaray Mektebi Sultanisi öğrencileri ki bir gurubu düşmanla ilk karşılaştıklarında; korkarak yüz geri etmemişler;
''Annem beni yetiştirdi. Bu yerlere yolladı.
Al sancağı teslim etti. Allah'a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana'' diyerek Şühedaya karışmışlardır.
Ne diyorsunuz, Çanakkale yi anlatabilse idik, Çanakkale de yeşeren direnç ile, Milli mücadeleyi verdiğimizi ve bu sayede Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Devletimizin kurulduğunu öğrense, bilse idik, bu günleri terörist ile pazarlık etmenin, 18000 tl'ye askerden kaçmanın, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yok sayılması çabaları karşısında, Türk Ordusunun Komuta kademesinin yok edilmesi karşısında ki çaresizliğimizi yaşar mı idik?
Önce birer birer...
Biner biner sonra.
Düştüler toprağa...
Mehmetler toprak olmuş!
Toprak olmuşsa,
demek ki,
tohum toprağa düşmüş...

Bizler üzerinde ki haklarını helal etmeleri dileğiyle ruhlarına FATİHA!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.